Chiński smok dominuje w hutniczej czołówce

Chiński smok dominuje w hutniczej czołówce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Olimpiada w Pekinie nakręcała rozbudowę chińskiej infrastruktury i popyt na stal w Państwie Środka.

Do 2010 roku chińskie koncerny stalowe zamierzają zlikwidować blisko 150 mln ton przestarzałych zdolności produkcyjnych - pisze "Puls Biznesu". Zaczynają się też konsolidować, co zwiększy ich przewagę na światowym rynku stali. Hutnictwo chińskie nadal pozostaje tanie dzięki niskim kosztom, jednak po realizacji zaplanowanych inwestycji jakość oferowanych produktów zdecydowanie się poprawi.
Globalizacja na stałe

Produkcja stali już dosyć dawno przestała być przemysłem narodowym. Przedsiębiorstwa hutnicze z wysoko rozwiniętą technologią, kapitałem i doświadczeniem są firmami globalnymi, które szukają biznesowych okazji i surowców.

— Jeszcze na początku lat 90. ubiegłego stulecia dziesięciu największych producentów dawało około 20 proc. światowej produkcji. Obec-nie ta dziesiątka wytwarza już 27 proc. — przypomniał Ku-Taek Lee, szef koreańskiego koncernu Posco na październikowym spotkaniu World Steel Association w Waszyngtonie.

Na tym tle wyraźnie widać, jak ważna była fuzja Arcelora i Mittala, ponieważ produkcja koncernu — 116 mln ton stali surowej — stanowi około 10 proc. światowej produkcji. Kolejne 10 proc. dają do-piero razem cztery koncer- ny: japońskie Nippon Steel (35,7 mln) i JFE (34 mln), koreański Posco (31,1) i chiński Baosteel (28,6 mln).

Dlatego należy spodziewać się dalszej konsolidacji. Tym bardziej że do podobnej doszło już wśród odbiorców wyrobów stalowych. Na przykład w przemyśle samochodowym pięciu największych producentów zaspokaja ponad 56 proc. światowego rynku. Tymczasem pierwsza dziesiątka producentów stalowych kontroluje tylko 27 proc. rynku hutniczego, gdy na przykład w sekto- rze wydobycia rud żelaza do pierwszych dziesięciu graczy należy 97 proc. rynku, a w sektorze węgla koksującego — 71 proc.

Dzięki konsolidacji firmy będą mogły obniżyć koszty produkcji, taniej kupować surowce oraz zdobywać nowe rynki — przewidują analitycy z World Steel Dynamics, amerykańskiej firmy monitorującej rynek stali. Światowi gracze dywersyfikują i konsolidują działalność. Przykładem jest ArcelorMittal. Także rosyjski Sieverstal coraz mocniej wchodzi na rynek europejski. Takie działania zabezpieczają przed ewentualnym załamaniem się stalowego rynku.
Spowolnienie czy kryzys

— Popyt na stal wzrasta wraz z rozwijającym się przemysłem. W Chinach popyt na stal podwajał się co pięć lat — ze 100 mln ton w 1997 roku do ponad 400 mln ton w 2007 — przypomniał prezes Posco.

Dotąd prognozy wskazywały, że światowy przemysł stalowy będzie jeszcze przez dwa-trzy lata notował korzystną dynamikę wzrostu. Do takich opinii skłaniał rosnący popyt na stal przetworzoną, wywołany wzrostem PKB na całym świecie i systematyczną rozbudową infrastruktury w Chinach. Jednak ostatnie tygodnie pokazały spowolnienie. Koncerny tną produkcję. Może się okazać, że tegoroczna produkcja — 1,4 mln ton stali surowej — może doprowadzić do nadwyżki podaży. Dlatego Ku- -Taek Lee ostrzegał w Waszyngtonie, że może dojść do "dzikiej" konkurencji między przedsiębiorstwami produkującymi po 5-10 mln ton stali rocznie. Na światowym rynku zostanie kilka dużych stalowych koncernów, w europejskim hutnictwie zapewne dominować będą Hindusi i Rosjanie. Na pewno przetrwają też mniejsi producenci, którzy w odpowiednim czasie zrestrukturyzowali firmy i przygotowali się na czas dekoniunktury.

Jakich zmian należy się spodziewać na polskim rynku? Ekspertyzy HIPH potwierdzają, że krajowe hutnictwo stało się przemysłem rentownym. Zostało sprywatyzowane, zlikwidowało przestarzałe zdolności produkcyjne i osiągnęło światowy poziom techniczny urządzeń i linii technologicznych. Dzięki zrealizowanym i planowanym inwestycjom zmienia swoją ofertę produkcyjną w kierunku wyrobów głęboko przetworzonych. Uzyskało dostęp do międzynarodowych rynków zbytu, stając się ogniwem koncernów globalnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiński smok dominuje w hutniczej czołówce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!