Chiny - kolos dostaje zadyszki?

Chiny - kolos dostaje zadyszki?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opublikowane właśnie dane światowej produkcji stali za pierwsze półrocze wykazują wzrostową tendencję chińskiego przemysłu stalowego. Według agencji Sinhua chińskie hutnictwo jest w najtrudniejszej od 5 lat sytuacji. Spada także tempo wzrostu chińskiego PKB.

Według danych opublikowanych przez chiński urząd statystyczny ubiegły kwartał był drugim pod rząd, w którym chińska ekonomia zwalniała. PKB Chin wzrosło w tym czasie o 7,5 proc., a prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówią o przyszłym zmniejszeniu się wzrostu PKB poniżej 7 proc. Ostatnio J.P. Morgan obniżył swoją prognozę rocznego wzrostu gospodarczego w Chinach z 7,6 na 7,4 proc., a w roku 2014 nawet do 7,2 proc.

W czerwcu wzrost produkcji chińskiego przemysłu był najniższy od początku światowej recesji w latach 2008 – 2009. Wciąż jednak poziom wzrostu 8,9 proc. jaki chiński przemysł osiągnął w czerwcu dla wielu gospodarek pozostaje w sferze marzeń. Dla chińskiego przemysłu stalowego, który w ostatnich latach bardzo szybko zwiększał swoje zdolności produkcyjne sytuacja już stała się bardzo trudna.

Kong Ping, wiceprezes Hebei Iron & Steel Group uważa, że sytuacja hutnictwa jest gorsza niż prued rokiem, bo nadmar mocy produkcyjnych jeszcze się powiększył, a sytuacja finansowa wielu firm jest coraz gorsza. Choć Hebei jest grupą państwową Kong Ping obawia się problemów finansowych, w przypadku zaostrzenia warunków finansowania przez chiński bank centralny. - Najważniejsze jest zapewnienie, że nasz łańcuch finansowania nie przerwie się w krótkim terminie. W celu utrzymania normalnej produkcji wypróbujemy każdą metodę kontroli kosztów – powiedział Kong Ping.

Moce produkcyjne chińskiego hutnictwa są wykorzystywane w 72 proc. podczas gdy już zejście poniżej 78 proc. oznacza przerost mocy produkcyjnych. Ding Yue, analityk China International Capital Corp Ltd stwierdził, że rentowność przemysłu stalowego w drugim kwartale prawdopodobnie okaże się gorsza niż w pierwszym, a w trzecim ten trend będzie się pogłębiał, bo wciąż powiększa się nierównowaga popytu i podaży.

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało, że w drugim półroczu spodziewa się niewielkiego wzrostu poziomu konsumpcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny - kolos dostaje zadyszki?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!