Chiny: miesiąc przerwy największego producenta metali ziem rzadkich

Chiny: miesiąc przerwy największego producenta metali ziem rzadkich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największy chiński wytwórca pierwiastków (metali) ziem rzadkich, spółka Baotou Steel Rare-Earth, od środy na miesiąc wstrzymuje produkcję, by zapobiec spadkowi cen i przywrócić stabilność rynku - poinformował dziennik "China Daily".

Decyzję o tymczasowym przerwaniu produkcji podjęto w zgodzie z wytycznymi chińskiego rządu, które mają na celu zapewnienie "trwałego i zdrowego rozwoju" tego sektora w obliczu malejącego popytu - oświadczyła spółka w komunikacie dla Szanghajskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Przez ostatnie trzy miesiące ceny metali ziem rzadkich spadły o ponad 20 proc. - wynika z danych firmy Shanghai Metals Market (SMM), która zbiera i przetwarza informacje na potrzeby rynków metali nieżelaznych.

"Po fali spekulacji rynek jest zbyt słaby i zakłady przetwórcze muszą ograniczyć produkcję, by zapobiec spadkowi cen" - ocenił analityk z SMM.

Rząd Chin, które są głównym światowym wytwórcą metali ziem rzadkich - pierwiastków niezwykle ważnych dla nowoczesnego przemysłu - ustalił górną granicę rocznej produkcji tych substancji na 93 tys. ton, natomiast limit ich eksportu na 30194 ton, nieco mniej niż w roku 2010, kiedy wynosił on 30258 ton.

Limity irytują Światową Organizację Handlu (WTO), która w lipcu skrytykowała Chiny za ograniczanie eksportu pierwiastków ziem rzadkich. WTO odrzuciła wówczas tłumaczenia Chin, że ograniczyły eksport z uwagi na konieczność ochrony środowiska.

Skargę na Pekin złożyły w 2009 roku UE, USA i Meksyk, twierdząc, że Chiny ograniczają eksport pierwiastków ziem rzadkich wykorzystywanych szeroko przez różne rodzaje przemysłu, faworyzując rodzimy przemysł.

Metale ziem rzadkich - skand, itr oraz 15 pierwiastków z grupy lantanowców - są używane do produkcji m.in. broni, nowoczesnych telefonów komórkowych i elektrowni wiatrowych. Nie da się ich zastąpić innymi surowcami.

Chiny zaspokajają obecnie 97 proc. światowego zapotrzebowania na te pierwiastki, choć dysponują tylko 30 proc. ich globalnych zasobów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!