Chiny tną produkcję stali i węgla

Chiny tną produkcję stali i węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka Chin osiągnie w 2017 roku zakładany przez władze wzrost na poziomie 6,5 proc. PKB – powiedział w sobotę He Lifeng, przewodniczący Krajowej Komisji Rozwoju i Reform, najwyższej agencji sterującej chińską gospodarką.

  • Nadwyżka mocy produkcyjnych jest jednym z głównych wyzwań stojących przed włodarzami chińskiej gospodarki.
  • W ciągu ostatnich pięciu lat Chiny zmniejszyły zdolność produkcyjną surówki stalowej o 110 mln ton rocznie, a węgla - o 400 mln ton rocznie.
  • W ramach tego procesu państwo musiało stworzyć nowe zajęcie dla 1,1 mln pracowników tych sektorów.

- Spodziewamy się zrealizować w całym roku cel wzrostu na poziomie około 6,5 procent - powiedział He na marginesie trwającego w Pekinie XIX krajowego zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh), cytowany przez agencję Reutera.

Większość ekonomistów jest zdania, że chińska gospodarka z łatwością przekroczy zakładany cel - podkreśla brytyjska agencja. Tempo wzrostu w trzecim kwartale wyniosło 6,8 proc., a przez pierwsze półrocze chińska gospodarka powiększała się w tempie 6,9 proc. Zeszłoroczny wzrost na poziomie 6,7 proc. był najniższym zanotowanym od 26 lat.

Chińska gospodarka zaskoczyła dotychczas międzynarodowe rynki i inwestorów w tym roku tak solidnym wzrostem, wynikającym z ożywienia popytu w Europie i USA oraz odrodzenia branż ciężkiego przemysłu, takich jak sektor stalowy. Druga gospodarka świata restrukturyzuje przemysł ciężki, by zmniejszyć zanieczyszczenie i ograniczyć nadwyżki mocy produkcyjnych m.in. w branży węglowej i stalowej.

Przewodniczący He powiedział, że w ciągu ostatnich pięciu lat Chiny zmniejszyły zdolność produkcyjną surówki stalowej o 110 mln ton rocznie, a węgla - o 400 mln ton rocznie. W ramach tego procesu państwo musiało stworzyć nowe zajęcie dla 1,1 mln pracowników tych sektorów - dodał. Według niego w tym roku kraj zrealizuje również cel w postaci stworzenia 13 mln nowych miejsc pracy w miastach.

W ubiegłym roku Chiny zobowiązały się do ograniczenia w latach 2016-20 zdolności produkcji stali o 150 mln ton rocznie i węgla o 500 mln ton rocznie.

Nadwyżka mocy produkcyjnych jest jednym z głównych wyzwań stojących przed włodarzami chińskiej gospodarki. Przemawiając na otwarciu trwającego w Pekinie zjazdu partii komunistycznej, prezydent Xi Jinping zapowiedział pogłębianie "reformy strony podażowej", co oznacza m.in. cięcia zdolności produkcyjnych w niektórych sektorach.

Według ekspertów rozwój chińskiej gospodarki mogą w najbliższych latach spowalniać również trudności z reorganizacją wielkich państwowych przedsiębiorstw oraz coraz wyraźniejsze tendencje proekologiczne chińskich władz. Walka z trapiącym kraj zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby stała się w ostatnich latach jednym z głównych priorytetów rządu Xi Jinpinga.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny tną produkcję stali i węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!