Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

CMC Zawiercie SA: Nie można oszczędzać na pracownikach

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
09-10-2007 11:02

Przewagę konkurencyjną uzyskuje się dzięki kosztom. Ten kto zaoferuje tańszy produkt wygrywa na rynku - mówi Jerzy Kozicz, prezes zarządu i dyrektor generalnym CMC Zawiercie SA.

Co zmieniło się w hucie CMC Zawiercie po wejściu inwestora?
- Firma w ciągu czterech lat osiągnęła duży postęp w zakresie poprawy jakości produktów. Dzięki sieci dystrybucji koncernu CMC, huta ma możliwości sprzedaży wyrobów na zagranicznych rynkach. W ciągu minionych czterech lat zrealizowano wiele inwestycji. Dzięki nim nastąpił znaczący przesokok jakościowy, co z kolei zwiększyło konkurencyjność huty.

W ostatnim czasie wyniki wszystkich hut - także CMC Zawiercie - uległy decydującej poprawie za sprawą utrzymującej się koniunktury na stal. Jednak przewagę konkurencyjną uzyskuje się dzięki kosztom. Ten kto zaoferuje tańszy produkt wygrywa na rynku. Dlatego nasze działania nakierowane są w pierwszej kolejności na obniżkę kosztów wytwarzania produktu.

Gdyby porównać funkcjonowanie hut w USA - gdzie pracował Pan w ostatnim czasie - i w Polsce, co stanowi różnicę?

- Podstawowa różnica dotyczy podejścia zarządów do spraw związanych z bezpieczeństwem pracy. Podczas gdy w USA bezpieczeństwo pracownika i standardy BHP są najważniejsze w Polsce na sprawy BHP patrzy się poprzez pryzmat kosztów. Tymczasem nakłady na BHP to inwestycja a nie wydatek. Nie można bowiem oszczędzać na pracownikach. To oczywiste, że firmy inwestujące w BHP zyskują w dłuższej perspektywie. Jestem przekonany, że i w Polsce ten sposób patrzenia na BHP ulegnie zmianie. Muszę tu dodać, że i w USA ponad 20 lat temu sprawy BHP postrzegano podobnie. Teraz jest inaczej i sprawy BHP zajmują pierwszoplanową pozycję w każdej firmie.

Gdyby porównać rynek amerykański i polski - ten pierwszy jest bardziej ustabilizowany i podlega mniejszym wahaniom. Wynika to między innymi z tego, że funkcjonuje na nim mniej graczy, przez co rynek ten jest bardziej jednorodny. Nie znaczy to jednak, że rynek amerykański pozostaje w „oderwaniu” od tego, co się dzieje na świecie. Generalnie rynek światowy zalewany jest towarem z Azji, Chin oraz Turcji. Nie można zatem wykluczyć, że dojdzie do sytuacji, w której import tanich wyrobów hutniczych zagrozi amerykańskim producentom stali.

Jaki model dystrybucji jest optymalny dla CMC Zawiercie i dla polskiego rynku?

- Około 40 procent naszych wyrobów trafia na eksport. Dużą rolę odgrywa sieć dystrybucyjna koncernu CMC, dzięki której sprzedajemy zarówno dla dużych jak i mniejszych odbiorców. Mówiąc o polskim rynku - nie chcielibyśmy zajmować się dystrybucją, zważywszy na fakt, że ponad 80 procent naszej produkcji trafia do sektora budowlanego. Na potrzeby budownictwa oferujemy między innymi pręty żebrowane i walcówkę. Dysponujemy własną zbrojarnią. Obecnie budujemy kolejną zbrojarnię w Żyrardowie. Jej moce produkcyjne wyniosą około 3 tysięcy ton. W planach mamy dalsze inwestycje. W hucie CMC Zawiercie SA powstanie nowa walcownia. Jej koszt wyniesie około 190 mln USD. Dzięki inwestycji CMC Zawiercie zwiększy zdolności produkcyjne z obecnych 1,3 mln ton wyrobów stalowych do blisko 2 mln ton. Nowa walcownia powstanie w ciągu dwóch lat.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP