Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co dalej z zamorskimi inwestycjami KGHM?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
30-08-2016 13:06
Co dalej z zamorskimi inwestycjami KGHM?
Fot. PTWP (Dariusz Malinowski)

Zagraniczne inwestycje KGHM miały być jednym z kluczy do dalszego rozwoju firmy. Na razie jednak nie dają zakładanego efektu. Kiedy spółka może spodziewać się poprawy ich wyników?

EBITDA segmentu KGHM International w pierwszym półroczu 2016 r. wyniosła 272 mln zł (69 mln dol.). To oznacza wzrost w ujęciu dolarowym o 38 proc. w relacji do analogicznego okresu 2015 roku. Jak informuje spółka wzrost jest efektem „konsekwentnej dyscypliny kosztowej oraz poprawy wyników produkcyjnych”. Wyższa EBITDA została zrealizowana pomimo niższych przychodów związanych ze spadkiem cen.
- Zmniejszenie straty netto KGHM International (z wyłączeniem wyników Sierra Gorda) jest konsekwencją poprawy wyniku ze sprzedaży (wzrost wolumenów, spadek kosztów) oraz obniżenia amortyzacji o 47 mln dol. związanej z dokonanymi w IV kwartale 2015 roku odpisami z tytułu utraty wartości – przyznaje spółka.

To z pewnością dobre informacje, bo nawet jeśli obecne wyniki spółki są dość mierne, to w przypadku odbicia cen będzie ona dobrze zarabiał, zwłaszcza że już udało się obniżyć koszty produkcji. To co wciąż budzi pewien niepokój to Sierra Gorda.

Chilijska kopalnia jest bowiem najważniejszą inwestycją KGHM poza granicami kraju jest kopalnia Sierra Gorda (udział polskiej spółki to 55 proc., resztę mają Japończycy) 

Oprócz czynników makroekonomicznych (głównie niskich cen miedzi i bardzo niskich cen molibdenu), istotny wpływ na poziom EBITDA Sierra Gorda w I półroczu 2016 r. miały problemy natury technologicznej wynikające z przerobu relatywnie niskiej jakościowo rudy z tzw. strefy przejściowej. Istotne znaczenie ma również wzrost kosztów stałych energii.

Poza czynnikami operacyjnymi, największy wpływ na poziom straty netto miały koszty odsetek od pożyczki właścicielskiej udzielonej przez partnerów na finansowanie budowy kopalni w latach 2012-2014. Koszty odsetek od pożyczki, obciążające wynik finansowy za I półrocze 2016 r. wyniosły 147 mln dol. (dla 100 proc. udziałów).

Co w związku z relatywnie słabymi wynikami kopalni KGHM powinien zrobić? Wydaje się, że konieczne jest przeczekanie dekoniunktury w miedzi. Ta bowiem nie będzie trwać wiecznie. Podobnie rzecz ma się w przypadku molibdenu. Zapaść cen tego metalu to pochodna sytuacji na rynku ropy. Jeśli ceny paliw zaczną rosnąć, to i ceny molibdenu powrócą na ścieżkę wzrostu.

A to przyczyni się do poprawy wyników Sierra Gorda.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP