Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co zmienia przyjęta ustawa o VAT

Autor: wnp.p (PIM)
28-07-2013 10:52

Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest zmniejszenie skali wyłudzeń podatku VAT w handlu tzw. towarami wrażliwymi, czyli wyrobami stalowymi, paliwami, nieobrobionym złotem i niektórymi odpadami.

Zanim nowelizację przegłosował Sejm, podczas prac w Komisji Finansów Publicznych swoje opinie mieli okazję wyrazić przedstawiciele branży metalowej. Część ich postulatów została uwzględniona.
W porównaniu z pierwszym projektem przyjęta przez sejm ustawa wprowadza nieco inne pojęcie solidarnej odpowiedzialności. Według niej podatnik - nabywca byłby solidarnie odpowiedzialny z podatnikiem - dostawcą za zaległości podatkowe tego drugiego, w proporcji do wartości zrealizowanej między nimi dostawy.

Solidarna odpowiedzialność byłaby stosowana w odniesieniu do transakcji o wartości powyżej 50 000 PLN w miesiącu (bez podatku). Ten sam próg wielkości byłby stosowany dla skrócenia okresu rozliczenia podatku – podatnicy mający obroty mniejszy niż 50 000 PLN dalej rozliczaliby się w cyklu kwartalnym.

Po przekroczeniu progu musieliby się rozliczać co miesiąc. Gdyby mimo przekroczenia progu 50 000 PLN wielkość obrotów nie przekroczyła 1 proc. wartości sprzedaży bez podatku, przedsiębiorcy także mogliby pozostać przy kwartalnym okresie rozliczeń.

Najważniejsze jest jednak wprowadzenie odwrotnego mechanizmu obciążenia VAT, w którym to nabywca, a nie dostawca rozlicza podatek.

W załączniku nr 11, wskazującym asortyment objęty odwróceniem VAT pojawiły się wyroby miedziane, ale odrzucono poprawkę, pozwalającą umieścić w nim także aluminium.

Zdaniem analityków nie wszystkie przyjęte przez sejm rozwiązania są korzystne. Według serwisu wyborcza.biz Andrzej Prelicz, ekspert podatkowy w Business Centre Club uważa, że „zasady ustalania kaucji dla firm, które chcą działać w tzw. branżach wrażliwych są dość restrykcyjne. Wiele mniejszych firm z branży paliwowej czy stalowej może nie mieć środków na te kaucje, co niestety ograniczy konkurencję”.

Zdaniem Stefana Dzienniaka, prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej koszty odwrócenia VAT w dużej części poniosą huty-producenci. - My kupujemy produkty z VAT-em, natomiast, po wprowadzeniu mechanizmu odwróconego VAT-u będziemy mogli się rozliczyć dopiero po 60 dniach, efektywnie jest to nawet około 80-90 dni. Przez taki czas, nasze pieniądze będą w dyspozycji ministerstwa finansów, co dodatkowo pogłębi problemy hut – powiedział cytowany przez serwis puds.pl Stefan Dzienniak, podczas posiedzenia komisji.

Teraz ustawa trafi do senatu. Połączone senackie Komisje Budżetu i Finansów Publicznych oraz Gospodarki Narodowej będą je rozpatrywać w dniu 31 lipca br.

Według Biura Legislacyjnego Rządu przepisy miałyby wejść w życie od 1 października br., Wcześniej miałyby wejść w życie przepisy dotyczące ustanawiania zabezpieczenia, aby firmy przygotowały się do zmian.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP