Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cognor Holding chce przeprowadzić wtórną ofertę publiczną

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-09-2017 08:56
Cognor Holding chce przeprowadzić wtórną ofertę publiczną
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Cognor Holding SA ma zamiar wyemitować z wyłączeniem prawa poboru od 25,4 do 67,3 mln akcji emisji nr 11 o wartości nominalnej 1,5 zł.

 • Celem Cognoru jest pozyskanie 101 mln zł w związku z planami restrukturyzacji zadłużenia.
 • Szacowane oszczędności z tytułu refinansowania zadłużenia powinny sięgnąć przynajmniej 25 mln zł począwszy od 2018 roku i pomogą w przyszłości przeznaczyć na wypłatę dywidendy około 25 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy.
 • Cognor ogłosił zamiar przeprowadzenia wtórnej oferty publicznej do 67,3 mln akcji nr 11 z wyłączeniem prawa poboru. 
Środki z emisji akcji w ramach oferty i finansowanie bankowe zostanie przeznaczone na wykup zabezpieczonych obligacji wysoko-oprocentowanych (high-yield), wyemitowanych na rynkach zagranicznych, w kwocie nominalnej wynoszącej ok. 80,9 mln euro. 

W wyniku oferty Cognor planuje pozyskanie 101 mln zł. Pozyskanie środków jest niezbędne, aby uruchomić zabezpieczone już finansowanie bankowe w wysokości 50 mln euro, które zostało przyznane Cognorowi 30 czerwca 2017 roku. 

Oprocentowanie środków pochodzących z finansowania bankowego oparte jest na stawce Wibor lub Euribor plus marża na poziomie rynkowym dla tego typu transakcji. Dla porównania, obecne oprocentowanie obligacji typu high-yield, które mają zostać spłacone, wynosi 12,5 proc. w skali roku.

Oferta jest skierowana zarówno do instytucji, jak i osób prywatnych, lecz nie przewiduje oddzielnej transzy dla inwestorów indywidualnych. 

Inwestorom posiadającym akcje stanowiące przynajmniej 0,3 proc. kapitału zakładowego na dzień publikacji prospektu emisyjnego przysługiwać będzie prawo pierwszeństwa zgodnie z postanowieniami uchwały emisyjnej. 

Zgodnie z obecnymi założeniami oferta zostanie przeprowadzona do końca października 2017 roku, przy czym ostateczna decyzja, co do terminu będzie uzależniona m.in. od warunków rynkowych.

Cena emisyjna akcji oferowanych w ramach oferty zostanie ustalona w drodze budowania księgi popytu i nie będzie niższa niż wartość nominalna akcji Cognor, która po Ofercie wynosić będzie 1,5 zł. 

Przeprowadzenie oferty oraz dopuszczenie i wprowadzenie nowych akcji do obrotu na rynku regulowanym GPW będzie warunkowane uzyskaniem niezbędnych zgód wymaganych prawem, w tym decyzji Komisji Nadzoru Finansowego oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i GPW. Wszelkie informacje dotyczące oferty będą udostępnione w prospekcie emisyjnym który obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez KNF. 

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP