PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cognor: różnice kursowe poprawiły zysk netto

Autor: WNP.PL (PIM)
20-05-2015 15:08
Cognor: różnice kursowe poprawiły zysk netto

Przychody grupy wyniosły 370,782 mln złotych, a więc były o 5,5 proc. wyższe w stosunku rok do roku.

Fot. Andrzej Wawok

Grupa Cognor zwiększyła wolumeny i wartość sprzedaży, ale kurczące się marże miały negatywny wpływ na rentowność. Wzrost zysku netto to wynik m.in. różnic kursowych.

Publikując wyniki pierwszego kwartału tego roku Cognor stwierdził, że był to okres kontynuacji dobrego popytu rynkowego w Polsce jak i w Europie, ale wzrostowi wolumenów sprzedaży nie towarzyszyła poprawa rentowności.
"W naszej ocenie powodem tego są bardzo niskie ceny rudy żelaza i węgla koksującego co skutkuje istotną przewagą kosztową producentów wielkopiecowych (BOF). Producenci BOF mogą obecnie oferować tańsze wyroby co prowadzi do spadku cen i kompresji marż dla producentów wykorzystujących technologię łuku elektrycznego (EAF) ponieważ ceny złomu stali zmniejszyły się nieadekwatnie w porównaniu do cen materiałów wsadowych producentów BOF" - napisano w komentarzu zarządu.

Łączna sprzedaż złomów stali, półwyrobów i wyrobów hutniczych wzrosła o 11,9 proc. Przychody grupy wyniosły 370,782 mln złotych, a więc były o 5,5 proc. wyższe w stosunku rok do roku. Największy segment działalności, dywizja produkcyjna zwiększył przychody do 325,125 mln zł. Kolejny, dywizja surowcowa nieco obniżył przychody do 109,835 mln złotych.

Zysk brutto na sprzedaży zmniejszył się do 31,945 milionów złotych, a więc o 22,9 proc. rok do roku. Zdaniem zarządu przyczyny tego spadku to zawężenie spreadów (zmniejszenia różnic pomiędzy średnimi cenami półwyrobów i wyrobów hutniczych a ceną złomu stali), a także spadek cen półwyrobów i wyrobów hutniczych.

"Przejściowa strata związana ze spadkiem tych cen w pierwszym kwartale 2015 r. wynika ze stosowanej w naszych księgach metody wyceny FIFO, gdzie koszt wytworzenia sprzedanych produktów jest pochodną kosztów produkcji najstarszych pozycji magazynowych. Ponieważ nasz cykl rotacji zapasów wynosi około 73 dni toteż można założyć, iż koszty sprzedaży zostały głównie naliczone na podstawie warunków cenowych kwartału czwartego roku 2014 kiedy zarówno ceny sprzedaży jak i odpowiednio koszty produkcji były znacząco wyższe. Szacujemy zatem, iż pogorszenie spreadów przyniosło stratę 11,1 milionów złotych, zaś spadek cen kolejne 8,3 milionów" - napisano w komunikacie.

Zysk netto wyniósł 8,033 mln złotych. To wzrost w stosunku rok do roku wynikający głównie z nie zrealizowanych, pozytywnych różnic kursowych dotyczących zadłużenia spółki.

NA GIEŁDZIE

Cognor S.A. [COG]

kurs:

1.90 PLN 0.06 (3.26%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP