PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cognor - strata mimo wzrostu produkcji i sprzedaży

Autor: WNP.PL (PIM)
23-03-2016 11:38
Cognor - strata mimo wzrostu produkcji i sprzedaży
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W ubiegłym roku grupa Cognor wyprodukowała więcej stali niż w roku 2014 roku i sprzedała łącznie o 2,8 proc. więcej ton złomu, kęsów i gotowych wyrobów. „Cały ten wzrost został jednak zniwelowany przez spadające ceny półwyrobów i wyrobów” - napisał zarząd w sprawozdaniu rocznym. Cognor skończył rok stratą.

Przychody grupy spadły z 1,422 mld złotych w roku 2014 do 1,365 mld zł w roku ubiegłym. Zysk brutto grupy ze sprzedaży spadł o 34,7 proc., czyli o 50,9 mln zł, do 95,822 mln złotych.
Jeszcze większemu pogorszenie uległ zysk na działalności operacyjnej, który zmniejszył się o 52,9 mln zł., czyli o 80,1 proc., schodząc do 13,147 mln złotych.

Wynik EBITDA pogorszył się o 52,1 mln zł. (o 51,5 proc.). Negatywny wzrost spreadu spowodował spadek o 36,1 mln zł. Podobny wpływ w kwocie 32,5 mln zł, został spowodowany sprzedażą zapasu wg metody FIFO wobec spadających cen sprzedaży.

Na koszty finansowania netto, największy wpływ miał zysk na skupie i umorzeniu Zabezpieczonych Dłużnych Papierów Uprzywilejowanych (Senior Secured Notes) o wartości 26,2 mln zł. Redukcja zadłużenia grupy i spadek stóp procentowych w Polsce spowodowały znaczący spadek kosztów finansowych.

„Rok 2015 był rozczarowujący dla Grupy Cognor i dla mnie osobiście. Wbrew nadziejom na dalszą poprawę rynek hutniczy przeżywał trudny okres na całym świecie, również w Chinach które odpowiadają za około połowę światowej produkcji. Zmniejszający się popyt przy nadprodukcji stali spowodował spadek cen wyrobów hutniczych oraz zmniejszenie marż producentów. Średnia cena naszych produktów spadła o 203 złotych do tony, zaś marże uległy pogorszeniu o 73 złotych do tony. Próbowaliśmy w ubiegłym roku zamortyzować negatywny wpływ tych czynników poprzez zwiększenie produkcji i ilości sprzedaży, jak również poprzez zmniejszenie kosztów, tym niemniej nie uniknęliśmy spadku przychodów, zysku EBITDA oraz wyniku finansowego netto, który był stratą w kwocie 13,9 mln złotych” - napisał w liście do akcjonariuszy Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognora.

Według zarządu dalszy rozwój uwarunkowany jest od zarówno otoczenia rynkowego jak i od działań wewnętrznych. „W ramach tych ostatnich, na które mamy w pewnej perspektywie czasowej wpływ, wymienić należy kroki zmierzające do obniżenia kosztów produkcji, zwiększenia asortymentu produktowego i dalszej poprawy jakości oferowanych wyrobów. Znaczący postęp we wszystkich tych obszarach uzależniony jest od nakładów na środki trwałe. Grupa pracuje nad średnioterminowym projektem modernizacji parku maszynowego, która w znaczącym stopniu winna poprawić działalność operacyjną we wszystkich trzech kluczowych aspektach” - napisał zarząd.

NA GIEŁDZIE

Cognor S.A. [COG]

kurs:

1.97 PLN -0.02 (-1.01%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 336 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP