PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cognor: wyższa produkcja, niższe zyski

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
31-08-2015 15:57
Cognor: wyższa produkcja, niższe zyski
Fot. PTWP

Mimo poprawy sytuacji na stalowym rynku i zwiększenia wolumenów sprzedaży wyrobów hutniczych grupie Cognor nie udało się poprawić zyskowności. To wynik szybszego spadku cen produktów, niż cen złomu, stanowiącego główny surowiec dla zakładów grupy.

Przychody grupy wyniosły 353,147 mln złotych, co stanowi spadek o 4 proc. rok do roku. Zdaniem zarządu to głównie wynik spadku cen na półwyroby i wyroby finalne, jak również przez zmniejszenie o 2,2 proc. łącznej sprzedaży złomów stali, półwyrobów i wyrobów finalnych. Zysk brutto na sprzedaży spadł o 16,8 proc. rok do roku, do 30,433 mln zł. To wynik zmniejszenia się rentowności sprzedaży naszych półwyrobów i wyrobów finalnych. EBIT i EBITDA zmniejszyły się o 5,7 milionów złotych. Skorygowany wynik EBITDA wyniósł 18,101 mln zł. Marża EBITDA spadła do 5,5 proc. z 6,9 proc.
Raportowany wynik netto był ujemny. Stryty wyniosła 6,902 mln złotych. Po uwzględnieniu zdarzeń o charakterze jednostkowym skorygowany wynik netto wyniósł 246 tys. złotych.

"Sadzimy, że głównym powodem zaistniałej sytuacji był dalszy spadek kosztu materiałów wsadowych dla producentów wielkopiecowych (BOF), który podtrzymywał presję na obniżkę cen półwyrobów i wyrobów finalnych. W tym samym okresie nasz koszt wsadu uległ nawet pewnemu zwiększeniu w ślad za podwyżkami cen złomu, który posiada największy udział w strukturze kosztów wytopu stali w procesie elektrycznym (EAF).
Przy obecnych cenach rudy żelaza i węgla koksującego nie widzimy pola do istotnej ich obniżki. Stąd, dalsze pogorszenie pozycji konkurencyjnej producentów EAF względem BOF wydaje się nieprawdopodobne. Przeciwnie, sądzimy że pozycja wytwórców EAF zacznie się odbudowywać w miarę spadków cen złomów stali, które trwają od maja i spodziewane są również w drugiej połowie bieżącego roku" - napisał w komentarzu do wyników zarząd Cognora.

W ujęciu tonażowym pierwsze półrocze zakończyło się wzrostem produkcji i sprzedaży złomów, półwyrobów oraz wyrobów hutniczych o 4,5 proc. Zwiększyło się wykorzystanie mocy produkcyjnych. Ceny złomów, będących głównym surowcem grupy spadały wolniej niż ceny wyrobów, co zmniejszyło rentowność.

Przychody wyniosły 723,929 mln złotych i były wyższe od uzyskanych w pierwszym półroczu 2014. Wzrosły jednak także koszty i zysk brutto ze sprzedaży był mniejszy. Wyniósł 62,378 mln złotych. Wyraźnemu obniżeniu uległ także zysk netto, spadając do 1,131 mln złotych.

NA GIEŁDZIE

Cognor S.A. [COG]

kurs:

1.88 PLN -0.03 (-1.57%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 068 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP