Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cognor zamknął ubiegły rok stratą

Autor: wnp.pl (PIM)
25-03-2014 11:38
Cognor zamknął ubiegły rok stratą
Fot. Andrzej Wawok

Wyniki osiągnięte w ubiegłym roku utrzymały się na poziomie podobnym do roku 2012. Cognor pozytywnie ocenia jednak perspektywy najbliższych miesięcy ze względu na następującą od drugiego półrocza poprawę koniunktury oraz zakończoną sukcesem operację refinansowania zadłużenia.

Umiarkowany popyt i presja na marże spowodowały, że finansowo rok 2013 był dla grupy Cognor podobny jak poprzedni.
- Mimo braku poprawy wyników rocznych widzimy przesłanki które pozwalają przypuszczać, że rok ubiegły zamknął czas kryzysu, który - tak w branży hutniczej jaki i otoczeniu makroekonomicznym - rozpoczął się pod koniec 2008 roku i utrzymywał do niedawna, z krótkim okresem poprawy w roku 2011 - napisał w liście do akcjonariuszy Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognora.

Optymizm budzi poprawa sytuacji od drugiego półrocza trwająca także na początku roku 2014. Jest on także wspierany nową perspektywą środków unijnych, a co za tym idzie wzrostem inwestycji infrastrukturalnych.

W komentarzu do raportu rocznego zarząd Cognora poinformował, że ceny na kęsy i produkty finalne spółek Ferrostal i HSJ uległy dalszej obniżce. W przypadku tych pierwszych udało się jednak poprawić marżowość, bowiem ich ceny spadły w mniejszym stopniu niż ceny złomu, stanowiącego podstawowy koszt ich produkcji. W pozostałych przypadkach zmniejszająca się różnica pomiędzy cenami wyrobów finalnych a ceną złomu, ograniczyła wysokość marży.

W ubiegłym roku Cognor wyprodukował 505 966 ton stali surowej. Większość tej stali została dalej przetworzona w walcowniach grupy. W ubiegłym roku 170 018 ton w postaci kęsów zostało sprzedanych klientom zewnętrznym. Produkcja stali specjalistycznych i stopowych zamknęła się liczbą 182 421 ton.

Spadek cen spowodował zmniejszenie się o 7,5 proc. wartości sprzedaży, choć wolumeny sprzedaży stali, kęsów i wyrobów hutniczych spadły tylko o 2,2 proc. Wartość sprzedaży w ubiegłym roku sięgnęła 1,294 mld PLN. Mimo to spółce udało się uzyskać przyrost zysku brutto na sprzedaży o 7,7 proc. (103,145 mln PLN) i zysku operacyjnego o 13,1 proc. (28,113 mln PLN). Było to możliwe dzięki zwiększeniu o 5,3 proc. wolumenu sprzedaży kęsów i wyrobów hutniczych, zapewniających marże wyższe niż w wypadku złomu.

Wynik netto jest jednak ujemny. Stratę spowodowały m.in. dodatkowy koszt odsetkowy, związany z kapitalizacją ostatniego kuponu od obligacji spółki oraz ujemnych różnic kursowych od zobowiązań finansowych Grupy. Strata netto wyniosła w sumie 47,702 mln PLN.

Jednym z powodów do optymizmu niedawne zamknięcie transakcji refinansowania zadłużenia spółki. - Pozyskaliśmy nową platformę finansową dla naszego biznesu na kolejne sześć lat. Co więcej, w ramach tej operacji część długu przybrała formę obligacji zamiennych na akcje co umożliwiło istotne zmniejszenie zadłużenia i podniesienie kapitałów własnych - napisał w liście do akcjonariuszy Przemysław Sztuczkowski.

NA GIEŁDZIE

Cognor S.A. [COG]

kurs:

1.80 PLN -0.01 (-0.55%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP