Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cognor: złom zmniejsza straty stali

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
22-03-2013 15:48
Cognor: złom zmniejsza straty stali
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W roku 2012 spadła wielkość produkcji i wysokość przychodów grupy Cognor. Straty udało się pokryć dzięki wzrostowi sprzedaży złomu i jego cen. Sytuację w tym roku ma poprawić program modernizacji oraz przygotowywane obecnie nowe instrumenty finansowe.

Spadek popytu na wyroby stalowe i towarzysząca mu obniżka cen, spowodowały zmniejszenie się produkcji stali surowej w grupie Cognor do 463,8 tys. ton, co stanowiło spadek o 13,4 proc. w stosunku do roku 2011. W przypadku wyrobów hutniczych spadek produkcji wyniósł 11,2 proc. - wyprodukowano ich 206,5 tys. ton.
Niewielki wzrost (o 4,6 tys. ton czyli 3,9 proc.) sprzedaży nastąpił jedynie w segmencie złomowym, ale wynikał on nie tyle ze zwiększonego popytu odbiorców, co zmniejszonego zapotrzebowania na wsad ze strony hut grupy.

Spadek produkcji spowodował obniżenie wykorzystania potencjału produkcyjnego stalowni z 84,1 proc. w roku 2011 do 72,8 proc. w roku ubiegłym, a to zmniejszyło rentowność grupy.

Kolejne negatywnie odbijające się na rentowności zjawisko to nałożenie się trendu spadkowego cen wyrobów hutniczych z wzrastającymi cenami złomu, który jest podstawowym surowcem wsadowym w hutach Cognora.

- W efekcie różnica pomiędzy ceną wyrobów produkowanych przez Ferrostal a ceną złomu uległa zmniejszeniu w roku 2012 do 1 038 zł z 1 268 zł czyli o 230 zł. Podobne zjawisko obserwowaliśmy w przypadku podstawowej naszej linii produktowej jaką są wyroby długie dla przemysłu motoryzacyjnego produkowane przez drugą z naszych hut - HSJ, gdzie spadek ten wyniósł 162 zł - czytamy w sprawozdaniu zarządu z działalności w roku 2012.

Mniejsza produkcja i zapotrzebowanie na stal spowodowały spadek przychodów ze sprzedaży o 9,7 proc. Przychody wyniosły 1 399,7 mln zł. - Poza mniejszą produkcją i sprzedażą ilościową spadkowy trend przychodów wzmocniło obniżenie cen jednostkowych wyrobów hutniczych. Efekt ten został z naddatkiem zniesiony przez wyższe przychody segmentu złomowego, zarówno w części dotyczącej złomów stali jak i szczególnie złomów metali nieżelaznych - czytamy w sprawozdaniu zarządu. W sumie uzyskano dodatni wynik netto: 187 tys. zł.

Zarząd Cognora uważa, że choć samo pogorszenie koniunktury można uznać za zjawisko naturalne, to jego skala jest nietypowa. Z jednej strony jej źródeł upatrują w skali nadużyć przy rozliczaniu podatku VAT w handlu prętami żebrowanymi i walcówką. - Jakkolwiek sytuacja ta nie dotyczy wprost wyrobów wytwarzanych przez Cognor tym niemniej naszym zdaniem pewne nasze asortymenty, w gatunkach stali konstrukcyjnych takie jak pręty gładkie czy płaskowniki, uległy presji cenowej. Ufamy, iż w krótkiej perspektywie działania odpowiednich władz i instytucji ukrócą ten proceder i unormują warunki działania producentów wyrobów hutniczych w Polsce – napisano w oświadczeniu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP