PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czego potrzebuje przemysł obronny?

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
17-04-2016 09:56
Czego potrzebuje przemysł obronny?
Fot. PTWP

Nie będzie sukcesu eksportowego polskich firm bez jasnego sprecyzowania rynków zbytu oraz określenia produktów mających odpowiedni potencjał. Należy również wprowadzić pewne zmiany w systemie wsparcia polskiego przemysłu obronnego, oczywiście z uwzględnieniem wymogów wynikających z prawa Unii Europejskiej.

To część wniosków z raportu Narodowego Centrum Studiów Strategicznych „Strategia przemysłowo obronna RP - bezpieczeństwo i konkurencyjność”.  Dokument zostanie upubliczniony 28 kwietnia, portal wnp.pl publikuje najważniejsze wnioski z tego opracowania i prac nad raportem.
- Nasz raport to podsumowanie prowadzonych badań i wyników warsztatów eksperckich oraz rekomendacje zmian i najbardziej perspektywicznych działań potrzebnych do pełnego wykorzystania potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego. Realizując projekt skupiliśmy się nie tylko na kwestii bezpieczeństwa, ale również na aspekcie unowocześnienia polskiego przemysłu obronnego, jako elementu wzmacniania potencjału polskiej gospodarki - mówi Weronika Myck, dyrektor działu programów niemilitarnych w Narodowym Centrum Studiów Strategicznych.

Zmiany w systemie wsparcia to - jak proponują eksperci NCSS - ulepszenie systemu zamówień publicznych, ulepszenie systemu wspierania finansowego podmiotów badawczych i komunikowania im planów ze strony zamawiającego, uporządkowanie legislacji polityki zbrojeniowej czy rozwinięcie systemu szkolenia kadr na potrzeby Inspektoratu Uzbrojenia i instytucji planistycznych Ministerstwa Obrony Narodowej.

Miliardy do wydania

Polski przemysł obronny stoi przed wielką szansą. Do wydania mamy 130 mld zł w latach 2013-22. Jak racjonalnie wydawać pieniądze na modernizację polskiej armii, by z jednej strony zwiększać nasze bezpieczeństwo, a z drugiej podnieść konkurencyjność polskiego przemysłu zbrojeniowego i promować polskie produkty zagranicą?

Główne rekomendacje raportu NCSS dotyczą przede wszystkim zmiany sposobu myślenia i nowelizacji niektórych regulacji prawnych. Przede wszystkim należy dążyć do upowszechnienia myślenia strategicznego, co wynika między innymi z potrzeby przewidywania rozwoju technologicznego i planowania potrzeb z wyprzedzeniem dalszym niż 10 lat.

Dodatkowo konieczne jest ustalenie priorytetów działań, na co wskazują między innymi doniesienia dotyczące ogromnego niedoszacowania Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. W takim wypadku powinno być jasno określone, które programy mają być realizowane priorytetowo. Ważne jest zintensyfikowanie działań promocyjnych prowadzonych przez różne agendy rządowe w celu wsparcia naszego przemysłu zbrojeniowego na kierunkach eksportowych. Oprócz zwiększenia aktywności warto również lepiej koordynować działania poszczególnych instytucji odpowiedzialnych za wspieranie eksportu, aby się nie dublować, tylko osiągnąć efekt synergii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 503 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP