Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czeskie i polskie huty powinny razem walczyć o wyższe limity CO2

Autor: wnp.pl (Reanata Dudała)
30-01-2008 11:28
Czeskie i polskie huty powinny  razem walczyć o wyższe limity CO2

Zmniejszenie limitów emisji dwutlenku węgla dla przemysłu stalowego może pogorszyć konkurencyjność i zdolność inwestycyjną producentów stali.

Problem dotyczy zarówno polskich jak i czeskich hut. I dlatego firmy stalowe powinny wspólnie wystąpić do Komisji Europejskiej, by odwołać się od niekorzystnej decyzji zmniejszającej limity uprawnień emisyjnych.
Przedstawiciele hut - zarówno w Polsce jak i Czechach - obawiają się zmniejszenia limitów CO2 dla sektora stalowego, będącego wynikiem decyzji Komisji Europejskiej. Prezes Huty Trzyniec proponuje zatem, by czeskie i polskie huty wspólnie wystąpiły z apelem do Komisji Europejskiej.

- Nie wiem, czy Komisja Europejska ma świadomość tego, że mniejsze limity dla hutnictwa są równoznaczne z pogorszeniem konkurencyjności hut - podkreśla Jiří Cienciala, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Huty Trzyniec. - Zbyt mało uprawnień emisyjnych może spowodować, że huty nie zrealizują planowanych inwestycji a to zdecydowanie pogorszy ich konkurencyjność.

Dodatkowym problemem dla hutnictwa może okazać się nie tylko wzrost cen surowców ale i energii elektrycznej. Według szacunków ekspertów - nawet o 40 procent.

Jak podkreśla Jiří Cienciala jeśli ceny energii wzrosną może się okazać, że produkcja będzie mało opłacalna. Należy bowiem się liczyć ze wzrostem kosztów w branży stalowej.

Jeśli zatem hutnictwo nie uzyska korzystnych limitów, konsekwencją będzie wzrost kosztów wytworzenia wyrobów.

Jak dodaje Jiří Cienciala aby wzmocnić konkurencyjność na rynku zarząd Huty Trzyniec podjął decyzje o kolejnych inwestycjach. Do roku 2011 nakłady na inwestycje przekroczą sześć miliardów koron.

Wśród największych przedsięwzięć inwestycyjnych prezes Cienciala wymienia remont walcowni profili grubych oraz inwestycję w urządzenia do wykańczania walcówki i prętów. Z kolei do najważniejszych inwestycji proekologicznych huty zalicza odpylenie aglomerowni, instalację urządzenia do odsiarczenia żelaza surowego oraz sekundarne odpylenie stalowni konwertorowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP