Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dekada ArcelorMittal w Polsce: 5 mld zł inwestycji

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
05-03-2014 05:38
Dekada ArcelorMittal w Polsce: 5 mld zł inwestycji
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Dziesięć lat temu ponad dwie trzecie potencjału polskiego hutnictwa znalazło się w gestii koncernu Lakshmiego Mittala. W tym czasie ArcelorMittal zainwestowało w modernizację tych zasobów prawie 5 mld zł.

Równo 10 lat temu należący do Lakshmiego Mittala globalny koncern stalowy, wówczas nazywający się LNM Holdings przejął Polskie Huty Stali, w skład którego wchodziło 5 hut i największa w kraju koksownia.
W sumie Lakshmi Mittal zaczął dysponować 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego hutnictwa. Szybko zaczął ten potencjał zmieniać.

Z jednej strony do końca 2007 roku zwolniono 7 tys. pracowników, co było jednym z uzgodnionych z Unią Europejską warunków umowy - koncern miał zmniejszyć zatrudnienie do 10,4 tys. osób, z drugiej zaś rozpoczęto szereg inwestycji modernizacyjnych. Redukcję zatrudnienia przeprowadzano nie tylko poprzez zwolnienia, ale także wydzielanie niektórych firm poza strukturę przejętej grupy. Obecnie w ArcelorMittal Poland pracuje ponad 11 tys. osób, a licząc wraz ze spółkami zależnymi 14 tys.

- Była to bez wątpienia intensywna i ciekawa dekada, którą moim zdaniem można podzielić na dwa rozdziały. Pierwszym był okres 2004 - 2008, lata rozwoju, dobrej koniunktury i rekordowej produkcji. Później nastąpiło załamanie i musieliśmy zmierzyć się z nową rzeczywistością gospodarczą - powiedział Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland podczas niedawnego uruchomienia kolejnej nowej inwestycji koncernu w Polsce - produkcji długiej szyny w Dąbrowie Górniczej. W sumie ArcelorMittal zainwestował w ciągu tej dekady w Polsce już niemal 5 mld zł.
Czytaj także: ArcelorMittal Poland w ekskluzywnym klubie długiej szyny
Prezes ArcelorMittal Poland: zamówień na długą szynę spodziewamy się też spoza Europy

Największą inwestycją była dokonana w roku 2007 w Krakowie budowa najnowocześniejszej w Europie walcowni gorącej, dostarczającej blach dla motoryzacji i produkcji sprzętu AGD. W pierwszym okresie inwestycyjnym dokonano także budowy linii Ciągłego Odlewania Stali w Dąbrowie Górniczej (488 mln zł), budowy dwóch nowych baterii koksowniczych w ZK Zdzieszowice (364 mln zł), modernizacji wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej (260 mln zł), modernizacji walcowni walcówki w Sosnowcu (140 mln zł) oraz budowy linii powlekania organicznego w Świętochłowicach (107 mln zł).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP