Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dekoniunktura wpływa na plany producentów stali

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
27-10-2011 12:36
Dekoniunktura wpływa na plany producentów stali
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Nie sądzę, by doszło do sytuacji, w której 3 tysiące ludzi stanie za bramą huty bez pracy - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu SA.

Koncern ArcelorMittal podjął decyzję o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca w dąbrowskim oddziale spółki ArcelorMittal Poland. Jak Pan ocenia tę decyzję?
- Odnoszę wrażenie, że Polska - być może na skutek warunków niezależnych od nas - traci szansę by stać się znaczącym ośrodkiem produkcji stali w tej części Europy. Krajowe hutnictwo jest zrestrukturyzowane i dysponuje nowoczesną technologią. Jakościowo nie odbiega zatem od zagranicznych producentów stali.

Dlatego trudno jest oceniać decyzje globalnego inwestora, jakim niewątpliwie jest ArcelorMittal, decydującego się na wygaszenie pieca w jednej ze swych spółek. Widać, że ArcelorMittal postępuje bardzo ostrożnie. Niestabilna sytuacja na rynku Unii Europejskiej być może powoduje, że koncern czuje się niepewnie. Może dlatego dywersyfikuje swoją działalność, by w przypadku ewentualnego kryzysu koncern mógł minimalizować jego skutki. Trudno przez pryzmat huty Katowice oceniać plany całego koncernu. Na pewno jednak wyłącznie pieca nie jest przypadkową decyzją.

Związkowcy obawiają się, że wygaszenie pieca będzie początkiem redukcji zatrudnienia.

- To oczywiste, że związki zawodowe patrzą na działania zarządu pod kątem miejsc pracy. Z kolei producenci podejmują decyzje patrząc na aktualną sytuację rynkową. Niestety, dekoniunktura, limity dwutlenku węgla czy ceny energii elektrycznej często mają decydujące znaczenie i wpływają na plany producentów stali.

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarność złożył wniosek o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w sprawie sytuacji w hutnictwie.

- Z całą pewnością potrzebne jest spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu i koncernu ArcelorMittal Poland. Ważne jest, by wspólnie zastanowić się nad utworzeniem instrumentów antykryzysowych, łagodzących społeczno-gospodarcze skutki spowolnienia, zwłaszcza w obszarze zatrudnienia. Niestety, takich rozmów jak dotąd nie ma.

Dlatego rozumiem związkowców, którzy obawiają się zwolnień. Nie sądzę jednak, by doszło do sytuacji, w której 3 tysiące ludzi stanie za bramą huty bez pracy.

Renata Dudała

O sytuacji w ArcelorMittal czytaj wiecej:
Będzie posiedzenie WKDS-u na temat zagrożeń w hutnictwieSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP