PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

DGA oraz Work Service będą szkolić zwalnianych pracowników stoczni Gdynia i Szczecińska Nowa

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
02-03-2009 09:22

Realizując zobowiązania tzw. specustawy stoczniowej, Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę z firmą konsultingową Doradztwo Gospodarcze oraz z firmą świadczącą usługi pracy i szkoleń Work Service w sprawie przygotowania i realizacji programu szkoleń i doradztwa w zatrudnieniu.

Programem objętych zostanie ok. 8000 pracowników Stoczni GDYNIA i Stoczni Szczecińskiej Nowa w ramach Programu Zwolnień Monitorowych. Jego zakończenie przewidziano przewidziano 30 czerwca 2010 roku.
Usługa szkoleniowo-doradcza zakłada, że każdy pracownik będzie uczestniczył w 8 godzinnych zajęciach doradztwa indywidualnego, podczas którego sporządzona zostanie indywidualna ścieżki aktywizacji, podpisana przez pracownika i doradcę. Określony też zostanie osobisty zakres usług szkoleniowych, jakie przyniosą pracownikowi najlepsze i wymierne efekty. Zgodnie z indywidualną ścieżką aktywizacji, pracownik będzie mógł wziąć udział w szkoleniach zawodowych i specjalistycznych podnoszących jego kwalifikacje zawodowe, umiejętności specjalistyczne oraz interpersonalne. Na zakończenie szkolenia jej organizatorzy przedstawią każdemu beneficjentowi średnio przynajmniej dwie oferty pracy, adekwatne do profilu społeczno-zawodowego i miejsca zamieszkania lub planowanych zmian w życiu.

Regionalne rynki pracy nie mają możliwości zaabsorbowania tak znacznej liczby o podobnych kwalifikacjach, tym bardziej, że w obydwu województwach zapowiadane są równolegle zwolnienia grupowe również w innych branżach. W grudniu 2008 r. stopa bezrobocia w woj. Zachodniopomorskimi sięgała 12,7 proc., a w woj. Pomorskim 7,9 proc. Prognozuje się, że redukcja zatrudnienia w sektorze stoczniowym spowoduje wzrost stopy bezrobocia w tych regionach nawet o dwa punkty procentowe.

ARP informuje, że jak wynika z doświadczeń restrukturyzacji górnictwa w Polsce w latach 1998-2006, w tym programów UE skierowanych do osób odchodzących z sektora (PHARE Inicjatywa I i II), usługi związane z przygotowaniem do funkcjonowania na otwartym rynku pracy są najskuteczniejsze dla osób jeszcze pracujących bądź krótkotrwale pozostających bez pracy (do 6 miesięcy). Wprowadzenie na rynek pracy osób po dłuższym okresie dezaktywizacji zawodowej, spowodowanej utratą pracy, jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne niż podniesienie bądź zmiana kwalifikacji zawodowych pracowników, którzy w trakcie okresu wypowiedzenia lub bezpośrednio po utracie pracy objęci są Programem Zwolnień Monitorowanych.

Rządowy projekt szkoleń pt. „Wsparcie dla pracowników sektora budownictwa okrętowego dotkniętych negatywnymi skutkami restrukturyzacji” współfinansowany jest przez Unię Europejską.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP