Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobre perspektywy hutnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
31-01-2008 15:19

W trakcie Forum Zmieniamy Polski Przemysł odbyła się sesja dotycząca perspektyw przemysłu stalowego. Jej uczestnicy zgodnie podkreślili, że hutnictwo czekają lata koniunktury. Choć nie brak również zagrożeń, którym sektor będzie musiał wyjść naprzeciw.

- Z perspektywy Koksowni Przyjaźń dostrzegam, że branża stalowa ma się całkiem dobrze - zaznaczył Edward Szlęk, prezes zarządu Koksowni Przyjaźń. - Świadczy o tym, fakt, iż koksownia ma w około 90 proc. zapełniony portfel zamówień na rok 2008.
Celem strategicznym Koksowni Przyjaźń jest posiadanie 5 zmodernizowanych baterii koksowniczych. Ten stan firma zamierza osiągnąć w przeciągu 5 lat. Plany zakładają, iż docelowo będzie ona produkować 3,5 mln ton koksu rocznie.

Przemysław Sztuczkowski, prezes zarządu Złomreksu, wymienił czynniki wywołujące niepokój w branży stalowej. Zaliczył do nich m.in. wzrost cen energii elektrycznej, wzrost cen złomu stalowego, a także nie rozstrzygniętą kwestię dotyczącą limitów emisji CO2.

- Pamiętajmy, że nigdy na świecie nie było zbyt wiele złomu stalowego - zauważył Przemysław Sztuczkowski. - W ciągu kilku najbliższych lat odczujemy poważny niedobór złomu stalowego w Polsce. To jedno z większych zagrożeń.

Uczestnicy sesji stalowej zgodzili się co do tego, że pod względem wielkości produkcji rok 2007 był udany. Aczkolwiek zbytnie wywindowanie cen wyrobów stalowych w pierwszym półroczu 2007 r. spowodowało import wyrobów stalowych, a następnie załamanie cen.

- Doszło do zlekceważenia rynku krajowego, stąd lukę tę zapełniły wyroby stalowe z importu - podkreślił Mieczysław Zamelski, prezes zarządu GCB Centrostal Bydgoszcz SA. - Należy więc zastanowić się nad polityką cenową. Zapowiadane dziś wzrosty cen mogą się bowiem przyczynić do powtórki z roku 2007. Jeżeli ceny wzrosną, to będzie następował import.

Uczestnicy sesji stalowej zwrócili uwagę na fakt, iż dziś można odnosić sukcesy wtedy, kiedy jest się graczem regionalnym. A zatem do sukcesów niezbędny jest eksport. Przykładowo w przypadku CMC Zawiercie SA eksport stanowi 40 proc.

- Mając na uwadze zmiany zachodzące na rynku, trzeba pamiętać o tym, co dzieje się w gospodarce niemieckiej - zauważył Jerzy Kozicz, prezes zarządu CMC Zawiercie SA. Zaznaczył także, iż cła eksportowe na wyroby stalowe z Chin spowodowały, że eksport z Chin uległ zmniejszeniu.

NA GIEŁDZIE

STALPROFIL SA [STF]

kurs:

13.38 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP