Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobre wyniki Grupy Polska Stal

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
09-11-2009 09:23
Dobre wyniki Grupy Polska Stal

Mimo gospodarczej dekoniunktury, która dotknęła również branżę hutniczą Grupa Polska Stal osiąga dobre wyniki. Jak poinformował Marek Żołubowski, prezes zarządu GPS, spółka w ciągu trzech kwartałów tego roku sprzedała ponad 180 tysięcy ton wyrobów ze stali za niemal 330 mln zł, co przełożyło się na ponad 600 tys. zł zysku. I choć sprzedaż w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku spadła o 20 proc. a przychody o prawie jedną trzecią to zysk wzrósł o ponad 200 proc.

- Wyniki jakie osiągnęliśmy w ciągu trzech kwartałów są satysfakcjonujące - podkreśla prezes Żołubowski. - Warunki na rynku w tym roku nie sprzyjają jednak generowaniu dużych przychodów. Mniejsze zapotrzebowanie na wyroby stalowe spowodowało znaczny spadek cen, a ograniczenie przez banki finansowania dla wielu klientów końcowych dodatkowo zmniejszyło przychody przedsiębiorstw naszej branży. Oczywiście każda firma, w tym i GPS, musi odpowiednio dostosowywać się do warunków panujących na rynku.
Prezes Żołubowski podkreśla, że co roku w IV kwartale wyroby hutnicze tanieją, jednak obecnie każda obniżka ma wyjątkowe znaczenie.

- Niektórzy producenci nie wytrzymują presji i decydują się na korektę cenników w dół - zauważa prezes. - Taka polityka raczej nie przyniesie pożądanego przez nich efektu, czyli zwiększenia sprzedaży. Dystrybutorzy są ostrożni - nie widząc wyraźnego wzrostu zapotrzebowania u odbiorców końcowych wolą wstrzymywać się z zapełnianiem magazynów. Moim zdaniem, taka sytuacja potrwa do przełomu stycznia i lutego przyszłego roku. Wtedy powinny ruszyć zamówienia na wiosnę. Prawdziwy wzrost koniunktury przyjdzie jednak dopiero po I kwartale 2010 r.

Mimo kryzysu akcjonariusze GPS SA nie rezygnują z inwestycji. W tym roku Staler uruchomił zakład prefabrykacji zbrojeń budowlanych w Gliwicach, a Tesko Steel zakład cięcia wzdłużnego blach w Rybniku. W drugim kwartale przyszłego roku Odmet planuje otwarcie w Siedlcach centrum serwisowego cięcia blach. Podobne centrum zamierza uruchomić w tym samym czasie w Świętochłowicach firma Ekoinstal.

Rok temu GPS przekształcił się w spółkę akcyjną. W ocenie prezesa Żołubowskiego był to krok we właściwym kierunku.

- Korzyści to przede wszystkim lepsze relacje z bankami i dostawcami, którzy teraz postrzegają nas jako bardziej wiarygodnego partnera - podkreśla prezes. - Wewnętrznie relacje między akcjonariuszami nie uległy zmianie. Nadal jesteśmy mocno skonsolidowaną handlowo grupą dystrybucyjną.

Większość obecnych akcjonariuszy GPS to założyciele spółki: Ekoinstal, Elektrometal, Insbud, Odmet, RBB-Stal, Romos, Stalchem i Staler. Nieco później dołączył do grupy Bobrek, a w ostatnim czasie Tesko Steel.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP