Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobre wyniki Orła Białego

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
03-03-2009 12:43

W ubiegłym roku Orzeł Biały osiągnął skonsolidowane przychody na poziomie blisko 219 mln zł, osiągając przy tym ponad 36 mln zysku netto. Obniżenie wartości przychodów w porównaiu do 2007 roku spowodowane jest przede wszystkim znacznym spadkiem cen ołowiu na rynkach światowych.

W ciągu minionego roku ceny ołowiu na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) spadły o blisko 2/3, co miało istotny wpływ na przychody Orła Białego. Mimo to spółka osiągnęła wysoki zysk netto. Było to możliwe dzięki stosowanym przez spółkę transakcjom zabezpieczającym, które pozwalają już w momencie zakupu surowca zabezpieczyć generowaną marżę na jego przyszłym przerobie. W całym 2008 roku dodatni wynik z transakcji zabezpieczających wyniósł 44,7 mln zł.
- Robimy wszystko, aby w jak największym stopniu uniezależnić nasze wyniki finansowe od niekorzystnych zmian koniunktury - mówi Zbigniew Rybakiewicz, Prezes Zarządu Orzeł Biały SA.- Spadek przychodów ze sprzedaży wynikający ze spadku cen ołowiu na giełdzie w Londynie jest rekompensowany przez przychody finansowe, czyli głównie zyski z transakcji hedgingowych. Dlatego też wyniki Orła Białego ze względu na sposób księgowania transakcji zabezpieczających należy analizować od poziomu EBITDA. W samym tylko czwartym kwartale rentowność EBITDA wyniosła 19,6 proc. i była nieznacznie niższa niż w analogicznym okresie roku 2007.

Jak podkreśla prezes Z.Rybakiewicz w październiku 2008 roku minął rok od debiutu giełdowego spółki Orzeł Biały. W tym czasie zrealizowana została bardzo kosztowna inwestycja, będąca jednym z celów emisyjnych. Jest nią wybudowanie drugiej instalacji do pirometalurgicznego przetwarzania ołowiu oraz nowych instalacji odpylających do wszystkich pieców. Nowy piec od niedawna jest już włączony do procesu produkcyjnego.

- Mimo, iż na koniec 2008 roku nowy piec do wytopu ołowiu nie osiągnął jeszcze swoich optymalnych parametrów produkcji, jego uruchomienie w czwartym kwartale miało już wpływ na osiągnięty wynik- dodaje Z.Rybakiewicz.- W perspektywie długoterminowej przeprowadzane obecnie inwestycje przełożą się na rezultaty wypracowywane przez Grupę Kapitałową.

Zdaniem Z.Rybakiewicza na wyniki osiągane przez Orła Białego duży wpływ ma sytuacja na światowych rynkach finansowych i towarowych. W ostatnim czasie można zaobserwować znaczny spadek notowań cen ołowiu, co związane jest ze zmniejszeniem zapotrzebowania na ten metal ze strony przeżywających przejściowe problemy firm motoryzacyjnych.

- Bierzemy pod uwagę fakt, iż Orzeł Biały może zostać dotknięty przez skutki globalnego kryzysu finansowego - podkreśla Tomasz Lewicki, wiceprezes ds. finansów spólki Orzeł Biały. - Działalność grupy skorelowana jest w znacznym stopniu z sytuacją branży motoryzacyjnej, która w ostatnim czasie doświadcza efektów spowolnienia gospodarczego. Realizowane obecnie procesy inwestycyjne oraz skuteczny system zabezpieczeń pozwolą nam jednak ograniczyć skutki gorszej koniunktury gospodarczej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP