XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Duża inwestycja w zdzieszowickiej koksowni - za półmetkiem

Duża inwestycja w zdzieszowickiej koksowni - za półmetkiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wykonano ponad 60 proc. prac przy modernizacji linii oczyszczania gazu koksowniczego w Zakładach Koksowniczych w Zdzieszowicach (opolskie). Warta ponad 205 mln zł inwestycja ma poprawić warunki pracy i znacznie zredukować emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Zdzieszowickie Zakłady Koksownicze należą do międzynarodowego koncernu ArcelorMittal. Członek zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający spółki ds. produkcji koksu i projektów specjalnych Czesław Sikorski powiedział PAP, że prace dotyczące modernizacji linii oczyszczania gazu koksowniczego, czyli tzw. węglopochodnych, są "sporo za półmetkiem". Poziom zaawansowania rzeczowego i finansowego inwestycji ocenił na 60 proc. i zapowiedział, że zakończy się ona szybciej, niż przewidywano - nie w 2017, ale już w 2016 roku.

"Czas jej wykonania zapewne mógłby być jeszcze krótszy, ale pracujemy na +żywym organizmie+, czyli w zakładzie który działa. Aby w takich warunkach przeprowadzać prace modernizacyjne na bieżąco muszą się odbywać przełączenia czy przenosiny urządzeń (...)" - tłumaczył Sikorski i zapewnił, że prowadzona modernizacja żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie zakładu, a koksownia nie emituje większej ilości zanieczyszczeń. "Wszystko jest tak zabezpieczone, by nie pogorszyć stanu środowiska" - podkreślił.

Członek zarządu ArcelorMittal Poland wyjaśnił, że inwestycja ma na celu zmianę metody utylizacji głównych zanieczyszczeń, które wychwytywane są z gazu - przede wszystkim siarkowodoru i amoniaku. "Metoda, którą zastosujemy, czyli metoda katalitycznego rozkładu amoniaku i instalacji Clausa, jest bardzo przyjazna dla środowiska" - zaznaczył.

Tłumaczył, że katalityczny rozkład amoniaku polega na rozłożeniu go na pierwiastki w specjalnej instalacji, a metoda Clausa - na przerobieniu siarkowodoru na czystą siarkę, która może być np. wykorzystana potem choćby w przemyśle zapałczanym. "Ważne jest to, że () przy zastosowaniu tych metod utylizacji nie ma już tak naprawdę żadnych odpadów. Jest to proces całkowicie hermetyczny, przebiega bez żadnego kontaktu z atmosferą" - podkreślił.

Inwestycja ma służyć spełnieniu przez koksownię wymagań BAT (tzw. Najlepszych Dostępnych Technik) w zakresie dopuszczalnych poziomów emisji środowiskowych obowiązujących od 2018 roku, ale też poprawieniu warunków pracy w zakładzie oraz zniwelowaniu oddziaływania koksowni na otoczeniu. Sikorski wyjaśnił, że do tej pory odpady te również były utylizowane, ale procesy miały "pewien negatywny wpływ na środowisko". "Emisja mgły, emisja siarkowodoru, emisja związków tlenku siarki - to wszystko teraz eliminujemy - oraz korozyjne oddziaływanie na otoczenie" - dodał.

Modernizowane w Zdzieszowicach instalacje powstawały w latach 60-tych i 70-tych ub. wieku. "Pracowały do tej pory, czas był więc najwyższy by uporządkować te kwestie. Tym bardziej, że kwestie te uporządkowaliśmy już w drugiej koksowni ArcelorMittal Poland w Krakowie" - zaznaczył.

Remont w części jest modernizacją istniejących już urządzeń, ale w głównej mierze będzie to zupełnie nowa instalacja. "Nie ma chyba na świecie lepszych metod, niż ta którą obecnie wprowadzamy" - zaznaczył.

Inwestycja prowadzona obecnie w Zdzieszowicach "domyka" główne prace modernizacyjne, jakie ArcelorMittal przeprowadził w koksowni na Opolszczyźnie od 2000 roku. Łącznie były to inwestycje za ponad 800 mln zł. "Będą jeszcze oczywiście pewne inwestycje, ale mniejszego kalibru (). To jest ostatnia z dużych" - uznał Sikorski.

Rzecznik prasowa ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek podała, że np. w latach 2006-2008 miała w Zdzieszowicach miejsce budowa dwóch nowoczesnych baterii koksowniczych oraz rozbudowa i modernizacja zakładowej oczyszczalni ścieków.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Zatrudnia ponad 11 tys. osób, a ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też dwie koksownie: w Krakowie i Zdzieszowicach. Łącznie obie mają zdolności produkcyjne sięgające ponad 4,5 mln ton koksu rocznie, z czego ponad 4 mln ton wytwarzane jest w Zdzieszowicach, największej koksowni w Europie. Obydwie koksownie zatrudniają ponad 2 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duża inwestycja w zdzieszowickiej koksowni - za półmetkiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!