XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dwie dekady Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem

Dwie dekady Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Izba Przemysłowo-Handlowa Gospodarki Złomem obchodzi w tym roku dwudziestolecie swego istnienia. Obok integracji środowiska izba odgrywa ważną rolę w tworzeniu przepisów, np. dotyczących VAT czy recyklingu.

Firmy zrzeszone w IPHGZ stanowią trzon branży złomowej w Polsce, szczególnie złomu stalowego – 48 podmiotów należących obecnie do izby obejmuje ok. 80 proc. krajowego rynku. Jako swoją podstawową misję izba uznaje „dbałość o rozwój branży złomu stalowego w oparciu o zasady uczciwej konkurencji”. - Członkowie izby opierają swą działalność na rzetelności, wiarygodności, przestrzegają zasad bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska naturalnego. Prowadzą działalność w oparciu o zapisy Kodeksu Dobrych Praktyk Branży Złomowej, a także propagują idee w nim zawarte wśród swoich kontrahentów – mówi Waldemar Marek, prezes Rady Izby. IPHGZ odegrała w związku z tym ważną rolę także w walce o wprowadzenie odwróconego naliczania VAT w handlu złomem. Tego typu przestępcze działania pojawiły się na wielką skalę najpierw właśnie w handlu złomem.

W procesie wprowadzania tego typu rozliczenia IPHGZ wraz z Izbą Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu wielokrotnie pełniły rolę konsultantów. Dzięki wprowadzeniu systemu odwrotnego naliczania podatku VAT w obrocie złomem zatrzymano proces wyłudzania tego podatku w tym segmencie. Było to rozwiązanie prekursorskie w Polsce, które posłużyło potem jako podstawa do wprowadzenia takiego samego sposobu rozliczania podatku w handlu stalą, gdzie „przenieśli się” przestępcy wyrugowani z rynku złomu przez wprowadzone zmiany podatkowe.

Obecnie izba nadal koncentruje wysiłki na prowadzeniu dialogu z sektorem publicznym. Brała udział w pracach nad ustawą o odpadach i rozporządzeniami do niej, a obecnie w pracach nad przepisami dotyczącymi zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz stworzeniem katalogu najlepszych dostępnych praktyk dla instalacji strzępienia złomu.

W ciągu ostatnich 10 lat, kiedy Polska znalazła się w Unii Europejskiej nastąpiło zwiększenie aktywności izby, jako reprezentanta branży na wielu forach międzynarodowych. Zwiększyła się także intensywność i zakres działalności szkoleniowej IPHGZ.

Krajowy rynek złomu to w ostatnich latach ok. 6 mln ton rocznie. W roku 2012 zwiększył się do 6,492 mln ton, ale w ubiegłym roku wyniósł 5,787 mln ton. Polska jest eksporterem złomu. W roku 2012 sprzedano za granicę 1,83 mln ton, a w ubiegłym roku 1,844 mln ton. Import złomu do Polski wyniósł w tym czasie odpowiednio 0,382 mln ton i 0,502 mln ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dwie dekady Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!