Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dybał, PUDS: Trzeba chronić konkurencyjność, a nie branże

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
29-01-2013 15:30
Dybał, PUDS: Trzeba chronić konkurencyjność, a nie branże
Fot. Archiwum

W wielu państwach obserwujemy nerwowe ruchy, polegające na gaszeniu kolejnych ognisk zapalnych w różnych branżach przemysłowych. Żaden sektor nie jest samotną wyspą, a problemy jednej branży skutkują negatywnymi efektami w branżach powiązanych - mówi Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Jaki jest obecnie stan branży hutniczej w kraju?
- Firmy związane z branżą hutniczą, zarówno producenci jak i dystrybutorzy, w ostatnich latach zupełnie się przeobraziły. Polski przemysł hutniczy jest jednym z bardziej nowoczesnych. Ostatnia dekada była okresem ogromnych inwestycji związanych z ochroną środowiska, unowocześnianiem procesów technologicznych, budową centrów serwisowych. Dla krajowego hutnictwa warunkiem rozwoju jest zachowanie konkurencyjności.

Co wpływa na konkurencyjność w branży hutniczej?

- Jednym z bardzo ważnych elementów są ceny energii. Coraz trudniej konkurować polskim producentom z innymi krajami europejskimi nie mówiąc już o producentach z poza Unii. Polska jest krajem w którym ceny energii są jednymi z najwyższych w Europie. Firmy działające na polskim rynku hutniczym nie oczekują specjalnych dogodnych warunków ale zrównania ich z innymi krajami europejskimi aby zapewnić uczciwą konkurencję.

Również pakiet klimatyczny zwiększy jeszcze obciążenia finansowe hutnictwa. Mnożenie obciążeń w państwach UE, czyni przemysł hutniczy niekonkurencyjnym. Polskie huty w ostatnich latach wyposażone zostały w najnowocześniejsze instalacje ograniczające emisję gazów cieplarnianych i pyłów, zmalało zużycie wody w procesach technologicznych, wprowadzono nowoczesne technologie recyklingu odpadów. Co raz bardziej restrykcyjne uregulowania pakietu klimatycznego, niosą jednak ryzyko alokacji przemysłu ciężkiego do państw Azji czy nie należących do Wspólnoty.

Jakie zmiany powinny nastąpić, aby poprawić sytuację tej branży?

- Najważniejszym elementem ochrony branży jest zapewnienie porównywalnych warunków prowadzonej działalności. Dotyczy to zarówno wcześniej wspomnianych różnic w kosztach związanych z cenami energii. Bardzo ważnym elementem zapewnienia uczciwej konkurencji jest walka z procederem wyłudzania podatku VAT. Skala zjawiska i objęcie przez ten proceder wszystkich asortymentów wyrobów hutniczych, w zasadniczy sposób wpływa na obniżenie obrotów i ponoszenie strat zarówno przez producentów jak i dystrybutorów stali.

Jedyną skuteczną metodą walki z tym procederem jest wprowadzenie odwrotnego sposobu naliczania podatku VAT. W pierwszej kolejności Ministerstwo Finansów musi podjąć decyzję o zmianie sposobu naliczania podatku VAT w branży hutniczej ale następnie KE musi zatwierdzić te zmiany.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP