Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dyrektor krakowskiej huty AMP: Poprawiamy jakość i zwiększamy produkcję

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
19-08-2016 11:31
Dyrektor krakowskiej huty AMP: Poprawiamy jakość i zwiększamy produkcję
Fot. mat. pras.

Remont wielkiego pieca w Krakowie pozwoli zwiększyć ilość produkowanej surówki, a inwestycje w walcowni gorącej zwiększą jej moce produkcyjne prawie o milion ton. Liczymy także, że poprawa jakości stali pozwoli znaleźć nowych odbiorców w nowych segmentach rynku – mówi Grzegorz Maracha, dyrektor huty ArcelorMittal Poland w Krakowie.

Przy okazji remontu pieca przede wszystkim podkreślacie korzyści ekologiczne, a co Wam da ta inwestycja z ekonomicznego punktu widzenia?

- Zmniejszenie zużycia wody z Wisły to nie tylko korzyść ekologiczna, ale także ekonomiczna, bo za każdy zużyty metr sześcienny wody trzeba płacić. Dodatkową korzyścią jest zwiększenie temperatury gorącego dmuchu, co powoduje zmniejszenie ilości wykorzystywanego koksu, a więc zredukuje koszty paliwa potrzebnego do wyprodukowania tony surówki.
Samo zwiększenie temperatury dmuchu nie wymaga dodatkowych nakładów na energię, bo w całości jest prowadzone przy wykorzystaniu gazów procesowych: wielkopiecowego i zwiększającego kaloryczność mieszanki gazu koksowniczego. Będziemy też dysponowali  wysokosprawnymi  nagrzewnicami – dwiema zmodernizowanymi i dwiema nowymi. To pozwoli na bazie tej samej ilości gazu wyprodukować więcej ciepła.

Czy policzyliście już wielkość oszczędności i wiecie, jak długo będzie się zwracać to zainwestowane 175 mln złotych?

– Okres amortyzacji tego typu instalacji to nie 3 czy 5 lat, jak w przypadku samochodów i wszystkie zainstalowane elementy będą się zwracać przez lata. Na razie nie podajemy jednak szacunków oszczędności.

Czy remont zwiększy moce produkcyjne?

– Poprawa efektywności pieca pozwoli zwiększyć produkcję surówki z 1,3 mln ton do 1,5 mln ton rocznie.

Poza tym, z końcem czerwca rozpoczął się rozruch drugiego pieca pokrocznego w walcowni gorącej. Od listopada obydwa piece mają pracować równolegle, co  docelowo zwiększy moce produkcyjne walcowni niemal o milion ton.

Uruchomimy także linię cynkowania blach, a popyt na blachy ocynkowane jest obecnie wyższy niż ich podaż.

Jaki wpływ nowe instalacje będą miały na jakość waszej stali?

– Remont wielkiego pieca daje nam przede wszystkim pewność stabilnej pracy przez kolejne 20 lat. W trakcie postoju części surowcowej poczyniliśmy jednak także w obszarze stalowni konwertorowej i COS-u pewne inwestycje, które wpłyną na jakość  produktów. Jedną z tych inwestycji jest nowy system sterowania poziomem stali w krystalizatorze, który należy do najnowocześniejszych na świecie. Powoduje on, że powierzchnia odlewanych slabów ma mniejszą tendencję do powstawania wad powierzchniowych, które rzutują na jakość powierzchni blach. Ta inwestycja kosztowała ok. 3 mln złotych.  To dodatkowa kwota, której nie uwzględnia koszt remontu pieca.

Czy jakość stali pozwoli zdobywać nowych odbiorców?

– Wartość inwestycji, które jeszcze w tym roku sfinalizujemy w krakowskiej hucie to ponad 500 mln złotych. Lwią część tej kwoty stanowią inwestycje w segment przetwórczy. Prognozy zużycia stali w Polsce są dobre przede wszystkim ze względu na liczne projekty infrastrukturalne, które realizowane będą w naszym kraju. Biorąc pod uwagę także nowe możliwości, które krakowska huta zyska dzięki realizowanym przez nas przedsięwzięciom, liczymy, że będziemy w stanie rozszerzyć zarówno naszą ofertę, jak i grono klientów.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 667 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP