Dystrybucja stali: trudne wyjście z dołka

Dystrybucja stali: trudne wyjście z dołka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Branża dystrybucyjna nauczyła się żyć w trudnych warunkach i dostosowywać usługi do zmieniającego się rynku. Odwrócenie naliczania VAT na wyroby stalowe unormowało rynek, ale nieprecyzyjne przepisy dodały firmom sporo niepotrzebnej pracy. - To droga przez mękę - stwierdzili uczestnicy sesji "Hutnictwo. Dystrybucja" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dystrybutorzy mogą mieć powody do zadowolenia. W porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2013 sprzedaż prętów żebrowanych w pierwszych trzech miesiącach tego roku była wyższa aż o 83 proc. To w dużej mierze "papierowy" wzrost, objawiający się tylko w statystykach.

- Nie ma powodu, żeby sprzedaż prętów tak gwałtownie rosła - powiedziała Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Tak duży wzrost to rezultat powrotu handlu tym asortymentem na legalny rynek, a więc i do statystyk. Cały rynek także rośnie, ale w znacznie bardziej normalnej skali. W przypadku kształtowników i wyrobów płaskich wzrosty wynoszą po 5 proc., a w wypadku napędzanego inwestycjami w infrastrukturę gazową rynku wyrobów długich o 22 proc. W Unii Europejskiej wzrost zużycia wyrobów długich to 8 proc., a płaskich - 7 proc.

Niestety wraz ze wzrostem wolumenów spadają ceny. W przypadku prętów spadek wynosi 2 proc., dla kształtowników 3 proc., a dla blach gorącowalcowanych 4 proc. - Wszyscy liczyliśmy, że od stycznia będzie następował wzrost cen, a tymczasem ceny jeszcze spadły. To jest spowodowane wciąż tylko umiarkowanym popytem. Zauważany większą ilość inwestycji, ale na razie ich skala jest niewielka - powiedziała Iwona Dybał.

Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu przypomniał, że wszystkie prognozy wskazują wzrost zużycia stali w tym roku. Globalnie, a także na poziomie Unii Europejskiej ma on sięgnąć ok. 3,1 proc., tymczasem w Polsce może osiągnąć 5,7 proc. Co prawda na realne działanie nowej transzy środków unijnych trzeba będzie jeszcze poczekać, ale Jerzy Bernhard przypomniał, że wciąż jeszcze prowadzone są inwestycje finansowane z pierwszej perspektywy i program rozbudowy sieci przesyłowej gazu.

Bernhard zwrócił uwagę na to, że rusza także wiele mniejszych projektów inwestycyjnych, nie zawsze finansowanych z unijnych funduszy. Przykładem jest program budowy obwodnic. W tym roku ma ruszyć budowa przejazdów wokół 12 polskich miast, co w sumie oznacza inwestycje na poziomie 5,2 mld PLN.

Kolejnymi źródłami, przychodów mogą być programy modernizacji i rozbudowy energetycznych sieci przesyłowych, w którym co roku będzie inwestowane kilka miliardów złotych oraz budowy nowych bloków energetycznych. - Przy budowie takich bloków szacunkowo na 1 MW potrzeba 35 ton stali - przypomniał Jerzy Bernhard.

Według Alaina Le Grix de la Salle, prezesa ArcelorMittal Distribution Solutions, na rentowność branży dystrybucyjnej ma wpływ także zachowanie producentów. - W Stanach Zjednoczonych firmy dystrybucyjne mają wysoką rentowność. Tam jednak producenci nie zajmują się dystrybucją. Trzeba powiedzieć to samo producentom w Europie: nie wchodźcie w biznes dystrybucyjny - powiedział Alain Le Grix de la Salle.

Ryszard Bojarski, prezes zarządu ThyssenKrupp Energostal problem widzi także gdzie indziej. - Trzeba szukać dodatkowych przychodów m.in. w czynnościach, które teraz dodatkowo wykonujemy dla klientów, np. przygotowując niewielkie ilości towarów. Od nas zależy czy będziemy umieli te dodatkowe czynności wycenić i wyegzekwować ich koszt od klienta - powiedział Ryszard Bojarski. Inaczej mówiąc cena powinna być zależna także od wielkości zamówienia.

Takie podejście jest tym ważniejsze, że w ostatnich czasach dystrybutorzy przestają być tylko dostarczycielami hurtowych ilości stali. - Centra serwisowe w naszej branży stały się już standardem. My od kilku lat produkujemy rury przewodowe i staramy się dokładać kolejne usługi - powiedziała Jolanta Kasprzycka, dyrektor ds. administracyjnych, członek zarządu Severstallat Silesia. Jej zdaniem branża dystrybucyjna w ostatnich latach nauczyła się żyć w trudnych warunkach. - Produkcja jest globalna, ale dystrybucja lokalna. Trzeba się skupić na niszowych potrzebach i realizować je, opierać się na lokalnym rynku, lokalnych centrach serwisowych - mówiła Jolanta Kasprzycka.

Zdaniem Iwony Dybał problemem wciąż jest jeszcze współpraca z firmami ubezpieczeniowymi, które w sposób zdecydowany obniżyły limity dla naszych odbiorców, co w zasadniczy sposób wpływa na wielkość naszej sprzedaży. Oczywiście znamy przyczyny - to sytuacja firm budowlanych po sławetnym programie budowy autostrad. W ramach PUDS organizujemy spotkania z ubezpieczycielami i pokazujemy im pozytywne trendy, jakie pojawiły się na rynku, przekonujemy, że sytuacja branży jest coraz lepsza - mówi Iwona Dybał.

Iwona Dybał poruszyła także problem zatorów płatniczych. Obecnie obowiązująca ustawa pozwala na naliczanie odsetek po wpływie 30 dni, ale zdaniem na rynku inwestora wielu dostawców rezygnuje z tego w obawie o dalszą współpracę z danym odbiorcą. - Należałoby się zastanowić czy rozwiązaniem nie byłoby nałożenie obowiązku samo naliczania odsetek przez dłużnika. Wówczas do sami inwestorzy zyskaliby świadomość jak wielkimi kosztami jest finansowanie - mówiła Iwona Dybał.

Pojawił się także problem funkcjonowania rynku po wprowadzeniu odwróconego naliczania VAT. W ubiegłym roku wyłudzenia VAT były podczas sesji EKG jednym z najpilniejszych problemów do rozwiązania, a odwrócenie naliczania podatku najlepszym na to sposobem. Zdaniem Iwony Dybał te oczekiwania odwrócenie VAT spełniło - wyłudzenia VAT ustały, rynek się stabilizuje.

- To ogromny sukces całej branży. Niestety zmiany w ustawie o VAT wprowadziły wiele niedoprecyzowanych rozwiązań, które z globalnego punktu widzenia dla ustawodawcy mogą być drobiazgami, natomiast z punktu widzenia bieżącego prowadzenia firmy to duże problemy. W załączniku nr 11 klasyfikację wyrobów, dla których stosuje się odwrócone naliczanie VAT oparto o kody PKWiU, natomiast są one bardzo nieprecyzyjne i nie uwzględniają wielu nowych asortymentów. W wielu wypadkach utrudnia to jednoznaczne zaklasyfikowanie wyrobów - powiedziała Iwona Dybał.

Krzysztof Pruszyński, prezes spółki Blachy Pruszyński jako przykład przytoczył kalenicę, która bywa także nazywana gąsiorem i w zależności od nazwy przez jeden urząd skarbowy jest kwalifikowana do odwrócenia VAT, a przez inny już nie. - Tylko w lutym z powodu takich różnic w interpretacji musieliśmy wystawić 7 tys. korekt faktur - stwierdził Pruszyński.

Konieczność korygowania faktur, zeznań podatkowych i rozliczeń z urzędami skarbowymi jest dla firm dużym utrudnieniem w bieżącej działalności. - Załącznik nr 11 okazał się drogą przez mękę - podsumowuje Iwona Dybał i dodaje, że branża wciąż prowadzi rozmowy z ministerstwem, które obiecało zmiany w tej klasyfikacji. Jej zdaniem przedstawiciele branży powinni uczestniczyć w przygotowywaniu nowych przepisów. - To my się znamy na stali, a nie urzędnicy. Padła propozycja stworzenia międzyresortowej grupy i miejmy nadzieję, że ona powstanie - dodała Iwona Dybał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!