EEC 2017: mało który sektor rośnie tak dynamicznie, jak stale nierdzewne

EEC 2017: mało który sektor rośnie tak dynamicznie, jak stale nierdzewne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sektor stali nierdzewnych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Od lat 90. Ubiegłego wieku zużycie jawne zwiększyło się 25-krotnie. - Mało jest obecnie w Polsce sektorów przemysłu, które mogą się poszczycić taką dynamiką - powiedział w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes Stowarzyszenia Stal Nierdzewna.

W europejskiej branży stali nierdzewnych taka sama dyskusja na temat polityki antydumpingowej, jak w branży stali czarnych. Wydaje się, że w dłuższej perspektywie zbyt mocna ochrona rynku może przynieść negatywne efekty dla producentów i dystrybutorów, ale w krótkiej perspektywie brak ochrony oznaczałby bankructwo producentów stali czy to czarnej, czy nierdzewnej - powiedział Andrzej Michalski-Stępkowski i dodał, iż chciałby wierzyć, że Komisja Europejska ma rozsądną politykę, która wypośrodkuje potrzeby wszystkich uczestników rynku, ponieważ polityka antydumpingowa ma obecnie kluczowe znaczenie dla europejskiego hutnictwa.

Andrzej Michalski-Stępkowski stwierdził, że sektor stali nierdzewnych w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Na początku lat 90. zużycie jawne wynosiło ok 15 tys. ton rocznie. W ubiegłym roku wyniosło ono już 420 tys. ton, a to oznacza wzrost w całym tym okresie o 2500 proc. - W minionym roku dynamika wyniosła 10 proc. W tym roku powinno być podobnie. Mało jest obecnie w Polsce sektorów przemysłu, które mogą się poszczycić taką dynamiką - powiedział Andrzej Michalski-Stępkowski.

Jego zdaniem, wśród powodów tego wzrostu jest ciągła profesjonalizacja polskiego przemysłu. - Zbliżamy się, a w niektórych sektorach nawet przekraczamy standardy europejskie. Wymagana jest jakość. Coraz więcej inwestorów ma świadomość, że dobrze jest zainwestować w stale wysokiej jakości i wytrzymałości, a nie dokonywać pozornych oszczędności, które z reguły źle się kończyły dla użytkowników - zauważył Andrzej Michalski-Stępkowski.

Kolejnym powodem jest wzrost produkcji AGD w Polsce, a ten sektor jest dużym odbiorcą stali nierdzewnych.

Według Andrzeja Michalskiego-Stępkowskiego mamy też do zagospodarowania olbrzymi rynek szeroko rozumianych konstrukcji budowlanych. Obecność stali nierdzewnych w tym sektorze nie jest zadowalająca, a porównanie z sytuacją choćby za naszą zachodnią granicą, wskazuje, że powinno ono być znacznie wyższe.

- Polska jest regionalnym centrum dystrybucji i serwisu, ale daje sobie także radę na rynkach zachodnich. W ubiegłym roku eksport polskiego sektora stali nierdzewnych zanotował 15 proc, wzrostu, co jest imponującym wynikiem - powiedział Andrzej Michalski-Stępkowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2017: mało który sektor rośnie tak dynamicznie, jak stale nierdzewne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!