EEC 2017: polityka klimatyczna groźna dla energetyki i hut

EEC 2017: polityka klimatyczna groźna dla energetyki i hut
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związane z polityką klimatyczną oczekiwania Unii Europejskiej mogą w ciągu kilku lat doprowadzić do powstania na Śląsku krajobrazu księżycowego - przestrzegał Robert Ostrowski, wiceprezes JSW, podczas debaty „Węgiel w Europie i w Polsce” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Bezmyślne wdrożenie oczekiwań Brukseli w zakresie dekarbonizacji to ograniczenie możliwości rozwojowych energetyki i hut. Możliwy jest scenariusz, kiedy produkcja hutnicza zostanie przeniesiona poza obszar działania ETS. A to oznacza, ze stracimy klientów - stwierdził Robert Ostrowski, wiceprezes JSW.

- Jeśli ceny uprawnień do emisji skoczą do 30-40 euro za tonę, to może oznaczać koniec europejskiego hutnictwa, bo żaden zakład nie będzie w stanie udźwignąć takiego kosztu - potwierdził Tomasz Ślęzak, dyrektor w ArcelorMittal Poland, dodając, że w takim scenariuszu do każdej tony stali należałoby doliczyć dodatkowy koszt 25-30 euro. - A stal to jest rynek globalny - podkreślił.

Robert Ostrowski wyraził nadzieję, że determinacja rządu sprawi, że „uda się wynegocjować taki pakiet, który byłby możliwy do wdrożenia”.

Wiceprezes JSW opowiadał również o procesie restrukturyzacji, przez jaki przechodzi JSW. Konieczność jego przeprowadzenia wynikała - jego zdaniem - przede wszystkim z otoczenia rynkowego. - Między 2011 a 2016 rokiem ceny węgla spadły z około 330 dolarów za tonę do 80 dolarów. To czterokrotny spadek. W międzyczasie spółka zadłużyła się na zakup kopalni - mówił Robert Ostrowski.

Sukces restrukturyzacji wynikał z kilku czynników – determinacji rządu w sprawie ratowania branży, podpisanym porozumieniom zarówno z wierzycielami, jak i stroną społeczną. To ostatnie przyniosło 500 mln zł oszczędności rocznie. - Poprzez działanie porozumienia ze stroną społeczną udało się dodatkowo wprowadzić bardzo trudny element restrukturyzacji, czyli przekazanie do SRK ruchu kopalni Jas-Mos i kopalni Krupiński. To były bardzo trudne decyzje – i gospodarczo, i politycznie, i społecznie – stwierdził Robert Ostrowski.


Czytaj więcej o IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2017: polityka klimatyczna groźna dla energetyki i hut

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!