PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Efektywność energetyczna procesu topienia aluminium w gazowych piecach trzonowych

Autor: Zygmunt Pachole
23-05-2013 09:56 |  aktualizacja: 23-05-2013 15:03

Procesy odlewnicze należą do jednych z najbardziej energochłonnych. Zużywa się tu bardzo dużo energii, głównie pierwotnej (nieprzetworzonej) a dodatkowo w trakcie procesów cieplnych tracone są bezpowrotnie poważne jej ilości począwszy od przemiany energii chemicznej w ciepło (spalanie).

Energochłonność przemysłu odlewniczego
Równocześnie ich produkty, czyli odlewy, w całym świecie znajdują zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach gospodarki i dlatego odlewnie, odgrywają pryncypialną rolę w rozwoju nowoczesnego społeczeństwa.

Przyczyny niskiej sprawności urządzeń w procesach odlewniczych

W cieplnych procesach odlewniczych i hutniczych, suma strat energii jest zawsze większa niż energia użyteczna. Bardzo często sprawność konwersji - to zaledwie 18-20%. dlatego gross strat, to straty wylotowe-kominowe. Udział energii traconej drogą promieniowania obudowy i kon-wekcji jest kilkunastokrotnie mniejszy.

Głównym powodem największych strat jest konieczność utrzymania w palenisku pieca tempera-tury wyższej od temperatury podgrzewanego metalu a spaliny zazwyczaj nie wykorzystuje się do podgrzewania substratów, lecz po rozcieńczeniu powietrzem odprowadzane są bezpośredni do komina. Straty energii unoszonej do otoczenia są nawet dwukrotnie większe od energii użytecz-nej. Im wyższa temperatura opuszczających piec spalin tym większa strata kominowa.

Na fotografii 1 widać doskonale cały system odprowadzania spalin pieca ZPF "Therm". Zwraca uwagę zakolorowany na skutek wysokiej temperatury przewód spalinowy. Wyraźnie widoczna jest też świecąca przerwa pomiędzy czopuchem a przewodem spalinowym. Szczelina ta, umoż-liwiająca przechylenie pieca rozcieńcza spaliny zapobiegając oddziaływaniu ciągu kominowego na komorę spalania. Ma to zasadnicze znaczenie dla stabilnej pracy paleniska.

W piecach do topienia metali kolorowych, temperatura spalin mierzona w czopuchu jest zawsze większa niż 800oC. Spaliny zawierają więc znaczne ilości energii cieplnej, której odzyskanie znamiennie obniża wielkość strat kominowych. Rośnie wtedy sprawność energe-tyczna urządzenia co pozwala na zmniejszenie mocy palników.

Na kolumnowym wykresie (rys. 1)przedstawiono wygenerowany na podstawie danych uzyska-nych w trakcie pomiaru strat ciepła pieca przed modernizacją.

Wystarczy spojrzeć na wykres, aby stwierdzić, że najbardziej efektywnym przedsięwzięciem mo-dernizacyjnym będzie redukcja największych strat.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 508 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP