Eksperci: zakup pocisków JASSM krokiem w dobrym kierunku

Eksperci: zakup pocisków JASSM krokiem w dobrym kierunku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakup pocisków manewrujących JASSM dla myśliwców F-16 jest krokiem w dobrym kierunku, który pozytywnie wpłynie na zdolność polskich sił zbrojnych do odstraszania potencjalnych agresorów. Jednak dla osiągnięcia pełnego efektu potrzeba zwiększyć arsenał tej broni - uważają eksperci.

Zobacz także: Umowa na pociski JASSM do F-16 podpisana

Oceniając podpisanie przez Polskę umowy na dostawę 40 pocisków manewrujących JASSM dla myśliwców F-16 Jastrząb, dyrektor ds. strategii Warsaw Enterpise Institute Andrzej Talaga powiedział PAP, że zakup tej broni ma na celu odstraszenie potencjalnych agresorów.

"To jest dobry pomysł, aby taką broń mieć. Tylko kwestia jest w liczbie, czyli ile takich rakiet mamy i jak możemy ich używać. 40 pocisków to jest trochę mało, ale dobrze, że w ogóle są. Taki potencjał odstraszający teraz mają dwie bronie polskie - pierwsze to są rakiety morskie, norweskie, o sporym zasięgu, które mogę też trafiać w cele lądowe, a drugie to JASSM amerykańskie, które wejdą na użycie polskiego lotnictwa. Te rakiety przy zasięgu 370 km plus zasięg F-16, pozwalają atakować cele w głębi Rosji, co zmienia - może nie radykalnie, ale znacząco - pozycję geostrategiczną Polski wobec Rosji" - podkreślił Talaga.

Rozmówca PAP przypomniał, że do tej pory USA zdecydowały się na sprzedaż tego uzbrojenia jedynie do Australii i Finlandii. W tym drugim przypadku świadczy o tym, że "Amerykanie postanowili dozbroić kraje frontowe (...) przeciwko Rosji, dlatego że w zasięgu fińskich rakiet są bardzo ważne instalacje, w tym bazy rosyjskich okrętów podwodnych. W zasięgu polskich - byłby cały okręg królewiecki i cała Flota Bałtycka i jej bazy, a także gdyby się postarać - cele na Białorusi. Zmienia to geopolitykę i bezpieczeństwo strategiczne, ale nie zmienia w sposób radykalny".

Talaga dodał, że rzeczywisty wpływ na podniesienie naszego potencjału odstraszania miałby arsenał co najmniej 140 pocisków JASSM. Wyraził jednak nadzieję, że podpisana w czwartek umowa jest pierwszym krokiem na drodze do suwerennego dozbrojenia polskich wojsk, ponieważ na razie JASSM nie jest "suwerenną bronią Polski". Dyrektor ds. strategii WEI wyjaśnił, że Polska nie ma do tych pocisków kodów źródłowych, co umożliwia USA wyłączenie tej broni, jeżeli w ich interesie nie byłoby jej użycie; do tego dochodzi brak systemów naprowadzania, takich jak satelity wojskowe. Talaga zwrócił jednak uwagę, że dużym przełomem jest już sam fakt, że Waszyngton zdecydował się na sprzedaż tak nowoczesnego uzbrojenia państwu postkomunistycznemu, co dobrze wróży na przyszłość.

Tymczasem ekspert portalu Defence 24 Jakub Palowski powiedział PAP, że zakup pocisków JASSM powinien być pierwszym krokiem na drodze do modernizacji potencjału polskich sił zbrojnych.

"Jest to krok w dobrą stronę, ale w perspektywie czasowej powinien został uzupełniony o zakup większej ilości pocisków, żeby nie zatrzymać się na tej wstępnej zdolności (bojowej), którą zamierzamy zbudować. Należy odczytywać go (podpisanie kontraktu) w kontekście realizowanego programu modernizacji sił zbrojnych" - podkreślił Palowski.

Ekspert zauważył, że w wartym 250 mln dolarów pakiecie poza pociskami powietrze-ziemia zapisano także modernizację krajowych myśliwców F-16. W jej ramach otrzymamy m.in. nowoczesne oprogramowanie zwiększające zdolności bojowe i kooperacyjne na współczesnym polu bitwy - wymienił Palowski.

"Zostanie rozszerzona przede wszystkim zdolność do wymiany informacji, co na współczesnym polu walki ma ogromne znaczenie, gdyż panuje tam sytuacja dynamiczna, w której mamy do czynienia z przeciwdziałaniem przeciwnika" - powiedział Palowski.

Zmiany w F-16 mają dotyczyć komputera misji (MMC ang. Multi-Mission Computer), który ma możliwość szybkiego przetwarzania danych. Dzięki temu możliwa będzie dalsza integracja myśliwców z nowoczesnym typem uzbrojenia. Polskie samoloty mają także otrzymać system identyfikacji swój-obcy (IFF), który działa w nowoczesnym standardzie - dodał Palowski.

Proces modernizacji ma potrwać jednak kilka lat, pierwsze dwa próbne F-16 zostaną przystosowane do wykorzystywania JASSM na początku 2017 roku. Jeżeli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, co miesiąc mają być modernizowane kolejne dwa myśliwce - powiedział Palowski.

Zwrócił jednak uwagę, że poza pociskami manewrującymi Polska powinna stworzyć cały system obrony powietrznej, który jest od lat zaniedbywany. Chodzi tu o brak zakupu baterii średniego zasięgu i możliwości niszczenia wrogich pocisków balistycznych.

"Mówi się, że proces pozyskiwania baterii średniego zasięgu ma się rozpocząć do 2018 roku. (...) Od wejścia do NATO nie udało się pozyskać takich nowych systemów jak Wisła czy Narew" - zaznaczył ekspert Defence 24.

Za 40 pocisków JASSM Polska zapłaci ok. 250 mln dolarów - informował wcześniej szef Inspektoratu Uzbrojenia, gen. bryg. Sławomir Szczepaniak. Dla porównania: Pentagon ogłosił w grudniu 2013 roku kontrakt na zakup JASSM wartości 449 mln dolarów. Za tę kwotę wojsko USA ma otrzymąć 340 pocisków standardowych i 100 JASSM ER o wydłużonym zasięgu (prawdopodobnie ok. 900 km).

JASSM (AGM-158A Joint Air-to-Surface Standoff Missile), produkowany przez Lockheed Martin, to konwencjonalny pocisk przenoszony przez samoloty, przeznaczony do zwalczania ważnych, dobrze chronionych celów. Pocisk o zasięgu 370 km może przenosić głowicę o masie 500 kg.

Zakup 40 takich pocisków zapisano w planie modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych do roku 2022. Ponieważ JASSM są uważane za broń strategiczną, ich eksport wymaga zgody rządu i Kongresu USA. We wrześniu Departament Stanu, po wydaniu certyfikatu przez amerykańską Agencję ds. Współpracy Obronnej (DSCA), poinformował o aprobacie dla sprzedaży Polsce pocisków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: zakup pocisków JASSM krokiem w dobrym kierunku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!