Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspert: polityka klimatyczna UE niszczy huty aluminium

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
24-04-2014 06:00
Ekspert: polityka klimatyczna UE niszczy huty aluminium
Fot. PWTP (Piotr Myszor)

Obciążenia wynikające z unijnej polityki klimatycznej są dla producentów aluminium bardziej dotkliwe niż w przypadku stali. Doprowadziły w ostatniej pięciolatce do upadku 11 hut pierwotnego aluminium w Europie - mówi Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Jakie obciążenia nakłada na produkcję aluminium polityka klimatyczna?
- Polityka klimatyczna i energetyczna Unii Europejskiej mocno obciąża kosztami procesy metalurgiczne. W przypadku aluminium obciążenie to jest znacznie bardziej dokuczliwe niż w przemyśle stalowym. Przy produkcji stali obciążenia te utrzymują się na poziomie 11 EUR za tonę. W wypadku produkcji aluminium pierwotnego obciążenia te sięgają już 227 EUR.

Tak duża różnica wynika przede wszystkim z kosztów energii. W wypadku produkcji aluminium pierwotnego energia stanowi 40 - 42 proc. kosztów. Przy produkcji stali zużycie energii jest dużo mniejsze. Skoro mówimy o energii to trzeba pamiętać, że jej wtórnym kosztem są prawa do emisji dwutlenku węgla. Stąd tak drastyczne dysproporcje.

Jakie to przynosi skutki?

- Te obciążenia spowodowały, że w ciągu ostatnich 5 lat zamknięto w Europie 11 wielkich hut aluminium pierwotnego, w tym jedyną w Polsce hutę w Koninie. Polska traci podwójnie - dlatego, że musi kupować importowane, droższe aluminium pierwotne oraz dlatego, że zamiast własnej produkcji de facto wspiera miejsca pracy za granicą.

Jakie proponowaliście rozwiązania?

- Po konferencji, podczas spotkania w Ministerstwie Gospodarki upomnieliśmy się o trzy kluczowe problemy. Po pierwsze o to, by polityka gospodarcza była spójna i przyjazna dla przemysłu. Druga istotna rzecz to sprawa przejrzystości i jednolitości prawa, ponieważ możliwości różnej interpretacji przepisów przez pracowników różnych urzędów jest nie tylko uciążliwa dla przedsiębiorców, ale bywa czasem bardzo szkodliwa. Trzecia sprawa to obciążenia finansowe, w tym sprawa akcyzy. Procesy technologiczne w przypadku aluminium są objęte akcyzą, która stanowi dodatkowe obciążenie. Zwolnienia z akcyzy stosują m.in. Słowacja, Czechy, Niemcy, Litwa. Tam akcyza jest zerowa, natomiast w Polsce wynosi 4,97 euro/MWh.

Poza tym postulujemy także o dedykowanie większych funduszy na badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla przemysłu aluminiowego. Chcielibyśmy, żeby udział tych środków wynikał z potrzeb przemysłu. W ramach partnerstwa powinniśmy dochodzić do odpowiednich rozwiązań, ponieważ to będzie najlepiej służyło gospodarce, a więc także budżetowi państwa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP