Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energoinstal pozwał JSW Koks za blok w Koksowni Przyjaźń

Autor: wnp.pl (TE)
03-04-2017 06:34
Energoinstal pozwał JSW Koks za blok w Koksowni Przyjaźń
Fot. PTWP

Energoinstal złożył powództwo wzajemne przeciwko JSW Koks, które dotyczy kontraktu na budowę bloku energetycznego w Koksowni Przyjaźń. Spółka domaga się w nim zapłaty przez JSW Koks kwoty 9,52 mln zł.

Jak podał Energoinstal w raporcie rocznym, na tę kwota składa się m.in. 1,69 mln zł tytułem kary umownej za zwłokę w odbiorze przedmiotu umowy, a także 5,11 mln zł za wykonanie instalacji odazotowania spalin oraz 2,43 mln zł za roboty dodatkowe.
Do tego dochodzi też 258 tys. zł za przedłużenie gwarancji jakości na kocioł oraz 12,3 tys. zł za ekspertyzę dotyczącą zawartości cyjanowodoru w gazie koksowniczym.

Energoinstal poinformował, że pozew wzajemny został doręczony JSW Koks na rozprawie 23 marca 2017 r.

- Jednocześnie sąd zakreślił JSW Koks termin 30 dni na wniesienie odpowiedzi na pozew wzajemny. W związku z doręczeniem pozwu wzajemnego rozprawa uległa odroczeniu do dnia 13 czerwca 2017 r. - podała spółka.

Pozew JSW Koks

Przypomnijmy, że 1 grudnia 2015 r. JSW Koks wniósł do Sądu Okręgowego w Katowicach powództwo o zapłatę przez Energoinstal kary umownej za opóźnienie realizacji kontraktu na budowę bloku energetycznego w Koksowni Przyjaźń.

Roszczenie JSW Koks opiewa na 8,23 mln zł z odsetkami ustawowymi od 28 sierpnia 2015 r. za 76 dni zwłoki w realizacji umowy.

Energoinstal podpisał 21 grudnia 2011 r. kontrakt na budowę opalanego oczyszczonym gazem koksowniczym bloku energetycznego o mocy 71 MW w Koksowni Przyjaźń. Wartość zlecenia opiewała na 224,59 mln zł netto, a pierwotny termin realizacji miał wynosić 33 miesiące.

- Podstawą powództwa JSW Koks jest twierdzenie, że protokół odbioru końcowego przedmiotu umowy został podpisany po terminie wskazanym w umowie jako termin, do którego przedmiot umowy powinien zostać wykonany, co uzasadnia - zdaniem JSW Koks - powództwo o zapłatę kary umownej za zwłokę w jego wykonaniu - informował wcześniej Energoinstal.

Spółka informowała również, że wdając się w spór odmówiła uznania roszczeń JSW Koks kwestionując je co do zasady, jak i wysokości. Energoinstal wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz ewentualnie - z ostrożności procesowej - o miarkowanie kary umownej.

Spółka stoi na stanowisku, że podpisanie protokołu odbioru końcowego po terminie ustalonym w umowie było spowodowane okolicznościami niezawinionymi przez Energoinstal, przy czym przedmiot umowy został oddany JSW Koks do eksploatacji w terminie umownym.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 159 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 269 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP