XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eurodeputowani Komisji Gospodarczej z poparciem dla polskich stoczni

Eurodeputowani Komisji Gospodarczej z poparciem dla polskich stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z inicjatywy Dariusza Rosatiego (SdPL), 23 członków Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego podpisało list do komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes z prośbą o odłożenie o trzy miesiące decyzji w sprawie polskich stoczni.

Eurodeputowani napisali, iż obecna sytuacja polskich stoczni Gdańsk, Gdynia i Szczecin wynika głównie z "braku zdolności i determinacji poprzednich rządów, by stworzyć i wdrożyć spójną strategię restrukturyzacyjną dla stoczni".

"Jednakże sytuacja zmieniła się od czasu wyborów parlamentarnych jesienią 2007 roku. Nowy rząd jest szczerze zobowiązany do prywatyzacji stoczni tak szybko, jak to możliwe i podejmuje wszystkie niezbędne środki w tym kierunku, w bliskiej współpracy z Komisją Europejską" - czytamy w liście.

List podpisali posłowie z największych grup politycznych w Parlamencie Europejskim: chadeckiej, socjalistycznej i liberalnej, w tym przewodnicząca Komisji, francuska socjalistka Pervenche Beres oraz dwóch wiceprzewodniczących z chadeckiej frakcji EPL-DE: Hiszpan Garcia-Margallo oraz Brytyjczyk John Purvis.

Poparcie posłów Komisji Gospodarczej i Walutowej dla polskich stoczni jest tym ważniejsze, że - jak podkreśla Dariusz Rosati - komisarz Kroes odpowiada właśnie przed tą Komisją z wykonania swych decyzji dotyczących pomocy publicznej i raz na kwartał spotyka się z posłami, aby wyjaśniać swoje decyzje.

W liście eurodeputowani zwracają uwagę na społeczne konsekwencje ewentualnej negatywnej decyzji Kroes w sprawie stoczni, co prowadziłoby do ich bankructwa. "Szacuje się, że stopa bezrobocia wzrosłaby z 10,9 do około 13 proc. w województwie pomorskim oraz z 16,6 proc. do 18,4 proc. w województwie zachodniopomorskim" - napisano.

Ponadto, jak napisano, bankructwo polskich stoczni prowadziłoby do dalszego osłabienia unijnego sektora stoczniowego na światowym rynku, z korzyścią dla producentów z Azji.

Autorzy listu zwracają uwagę, że stocznie znajdują się w regionie o wysokim bezrobociu, a więc w myśl odpowiednich artykułów traktu WE, mogą być traktowane w sposób uprzywilejowany, jeżeli chodzi o surowe unijne zasady dotyczące udzielania pomocy publicznej. Wskazując na dwa analogiczne przykłady z Litwy, stwierdzają, że KE także w przypadku polskich stoczni może zaakceptować niższy udział beneficjenta pomocy w realizacji planu restrukturyzacyjnego.

Przypominają też, że Stocznia Gdańsk, kolebka "Solidarności", jest symbolem walki z komunizmem. A negatywna decyzja i bankructwo stoczni osłabiłoby zaufanie obywateli UE do unijnych instytucji, którego i tak już brakuje, co wykazało negatywne wyniki referendów w sprawie nowego traktatu UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eurodeputowani Komisji Gospodarczej z poparciem dla polskich stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!