Europejski Kongres Gospodarczy - Potrzebny plan dla branży hutniczej

Europejski Kongres Gospodarczy - Potrzebny plan dla branży hutniczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski plan dla branży hutniczej, tzw. Plan Tajaniego - deklaracje i założenia, realia wdrażania w poszczególnych krajach, poziom obciążeń podatkami i parapodatkami odbiorców przemysłowych energii w Polsce, innowacje w hutnictwie, a także popyt na wyroby stalowe w UE a skala importu spoza Unii to główne tematy, jakie będą poruszane podczas dwóch sesji EEC 2015 poświęconych tendencjom w branży stalowej.

Branża stalowa w Europie słabiej odczuwa poprawę sytuacji światowej gospodarki - niewielkiemu zwiększeniu popytu na stal towarzyszy znaczna presja importu. Europejskie hutnictwo ma konkurencyjne problemy z produktami Dalekiego Wschodu, bo nasze huty są mocno obciążone podatkami i parapodatkami, których nie muszą płacić zakłady na innych kontynentach.

W lutym wyprodukowano na świecie 127,626 mln ton stali, co dało niewielki, ledwie półprocentowy, ale jednak wzrost. Produkcja stali w Unii Europejskiej spadła w stosunku rok do roku o 1,8 proc., do 13,619 mln ton. W Polsce spadek ten sięgnął jednej piątej. Nadmiar stali, dla której Chińczycy szukają nabywców na globalnym rynku, powoduje, że konkurencja staje się coraz ostrzejsza.

Ponad dwa lata temu Antonio Tajani, wówczas unijny komisarz ds. przemysłu zapowiedział przedstawienie planu wsparcia przemysłu stalowego. Na razie wprowadzanie go w życie idzie niespiesznie, a w Polsce w zasadzie stanęło - zespół, który ma wypracować konkretne formy wsparcia hutnictwa... jeszcze nawet nie zdążył powstać. W innych krajach Unii, a więc podlegających tym samym przepisom co Polska, hutnictwo odczuwa już pierwsze realne skutki wdrażania zapowiedzianych rozwiązań. U nas wciąż jeszcze ulgi i wsparcie są na etapie rozważań. Podobno najbliżej nam do uzyskania zwolnienia z akcyzy na energię elektryczną, ale na razie to niepotwierdzone informacje. Tymczasem wsparcie metalurgii jest nam bardzo potrzebne, bo wysokie koszty energii powodują, że tracimy konkurencyjność nawet wobec uznawanych za drogie państw zachodu Europy.

Trudna sytuacja na stalowym rynku odbija się mocno na firmach dystrybucyjnych, które chcąc poprawić swoją rentowność wprowadzają nowe usługi, poprawiają logistykę, a także dopasowują swój model działania do rynku zmieniającego się w ostatnich latach od masowej sprzedaży standardowych wyrobów do przygotowania mniejszej ilościowo, ale bardziej zindywidualizowanej partii elementów dopasowanych do specyficznych potrzeb zamawiającego.

Podczas najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w trakcie sesji "Hutnictwo" (22 kwietnia) dyskutować o tym będą: Wacław Będkowski - prezes spółki Polski Koks; Jerzy Kozicz - prezes CMC Poland; Edward Szlęk - prezes JSW Koks; Przemysław Sztuczkowski - prezes Cognora; Tomasz Ślęzak - dyrektor ds. nadzoru korporacyjnego i relacji z sektorem publicznym ArcelorMittal Poland; Josep Vilaseca - dyrektor generalny Celsa Huta Ostrowiec; Tadeusz Wenecki - prezes zarządu, dyrektor generalny Koksowni Częstochowa Nowa. Moderacja: Stefan Dzienniak - prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Udział w sesji "Hutnictwo - dystrybucja, przetwarzanie, usługi" (także 22 kwietnia) zapowiedzieli (wykaz osób w kolejności alfabetycznej): Iwona Dybał - prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali; Georges Kirps - dyrektor generalny Eurometalu; Arkadiusz Pokropski - managing director for sales PKP Cargo; Krzysztof Pruszyński - prezes firmy Pruszyński. Moderacja: Jerzy Bernhard - prezes i dyrektor generalny Stalprofilu.

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejski Kongres Gospodarczy - Potrzebny plan dla branży hutniczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!