PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europejski przemysł okrętowy przegrywa wyścig z azjatyckim

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
26-08-2010 11:48

Ok. 90 proc. produkcji polskiego przemysłu stoczniowego przeznaczane jest na eksport. Dlatego jest on szczególnie wrażliwy na kształtowanie się koniunktury w sektorze okrętowym nie tylko w samej Europie, ale również na świecie.

Nasze stocznie produkcyjne i remontowe działają na silnie konkurencyjnym, globalnym rynku statków. Światowy popyt na statki determinowany jest aktywnością ekonomiczną gospodarek światowych (procesami umiędzynarodawiania rynków, będących wynikiem postępującej globalizacji) oraz stanem istniejącej floty, koniecznością złomowania i wymiany jednostek pływających – przypomina w swej analizie Departament Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki. Globalny kryzys, który rozpoczął się w 2008 r., w sposób szczególny odbił się na rynkach frachtów i okrętowym. W 2009 r. nastąpiło załamanie, dotychczas zwyżkujących, indeksów cen statków i portfela zamówień. Liczba zawartych przez stocznie nowych kontraktów drastycznie spadła.

W ostatnich latach globalne zamówienia na statki wynosiły: w 2007 r. - 85 mln CGT (skompensowana pojemność brutto*), w 2008 r. - 43 mln CGT, a w 2009 r. – zaledwie 11,1 mln CGT. Powodem było drastyczne zmniejszenie się portfela zamówień; armatorzy w 2009 r. zrezygnowali z budowy wielu już zakontraktowanych statków m.in. ze względu na bardzo niskie stawki frachtowe oraz brak możliwości pozyskania kredytów bankowych na finansowanie budowy statków.

Obecnie światowa produkcja statków w ponad 80 proc. realizowana jest przez kraje azjatyckie, a portfel ich zamówień stanowi niemal 90 proc. wszystkich zamówień. Zwiększenie roli krajów azjatyckich na światowym rynku statków odbywa się kosztem krajów europejskich, których udział w produkcji, globalnym portfelu zamówień i nowych zamówieniach wykazuje postępującą tendencję spadkową, podkreślają analizy Departamentu Rozwoju Gospodarki MG.

W ostatnich latach obserwuje się znaczny spadek udziału polskiego przemysłu stoczniowego zarówno w produkcji jak i w ilości zamówień na statki. W 2004 r. Polska pod względem posiadanych zamówień plasowała się po Niemczech na drugim miejscu w Europie, a pod względem wyprodukowanych statków - na trzecim miejscu w Europie. W 2009 r. nasze stocznie zajęły już odpowiednio: 8 i 9 miejsce w Europie. W globalnej produkcji miała 2,2 proc. udział (liczony w CGT). Według DRG MG, polskie stocznie wybudowały w 2009 r. jednostki o łącznej pojemności 240 tys. CGT (według GUS, o pojemności brutto - GT - 335 tys.).

* Skompensowana pojemność brutto (CGT) – służy do oceny wydajności stoczni. Przeliczenia pojemności brutto (GT) na skompensowaną pojemność brutto (CGT) dokonuje się mnożąc pojemność brutto danego statku przez współczynnik pracochłonności, który zależy od typu statku i grupy nośności.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


60 861 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 258 895 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 639 ofert w bazie

2 781 754 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP