Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europejskie świętowanie obniżyło wyniki hutnictwa

Autor: wnp.pl (PIM)
26-05-2014 11:03
Europejskie świętowanie obniżyło wyniki hutnictwa
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Według analityków MEPS International większa ilość dni wolnych od pracy spowodowała, że w kwietniu sprzedano mniej wyrobów płaskich. Zdaniem MEPS klienci czują, że chęć podniesienia cen przez producentów to tylko myślenie życzeniowe.

W kwietniu przypadła Wielkanoc, a i Święto Pracy, którym rozpoczynał się maj spowodowały spadek aktywności, a więc i zmniejszenie wolumenu obrotów produktów płaskich. Ruchy cenowe były także niewielkie, Utrzymująca się nadprodukcja, wciąż negatywne nastroje nabywców i rosnąca konkurencja ze strony producentów spoza Europy powodują, że nabywcy bez trudu opierają się presji producentów na podniesienie cen, a nawet udaje się czasami uzyskać niewielkie obniżki. Mimo to optymistyczne prognozy dla wielu państwa powodują, że producenci starają się nieco podnosić ceny. Rynkiem zdaje się jednak rządzić negatywne nastroje.
W Niemczech mimo relatywnie dobrych warunków ekonomicznych i poprawy nastrojów konsumenckich ceny wyrobów stalowych nieco spadły. Popyt i podaż nie równoważą się. Rynek jest warunkowany przez producentów z innych krajów Unii Europejskiej, gdzie popyt jest słabszy. Nabywcy czują, że dążenie hut do podwyżek cen to na razie myślenie życzeniowe. W sytuacji rynkowej niepewności także centra serwisowe starają się utrzymać zapasy na niskim poziomie, bo zarobek na odsprzedaży jest niewielki.

We Francji na spadek aktywności miały wpływ mnie tylko święta wielkanocne, ale także dwa narodowe święta na początku maja. Producenci ustabilizowali ceny na poziomie nieco wyższym – o 5 – 10 euro na tonie, ale odbiorcy nadal uważają perspektywy za niepewne. Końcowi użytkownicy kupują bardzo niewiele, więc zarobki centrów serwisowych są niewielkie.

Podobna sytuacja utrzymuje się we Włoszech – święta wyciszyły rynkową aktywność i mimo sygnalizowania podwyżek przez producentów, podstawowe ceny nie wzrosły. Mimo stabilizacji cen huty sygnalizują gotowość negocjowania cen w wypadku większych zamówień.

Podwyżki cen nie udały się nawet brytyjskim producentom stali, choć według danych rynek odbił się od dna i popyt w centrach serwisowych się poprawia. Ceny za nim nie podążają. To wynik kursów walut, które faworyzują stal z kontynentalnej części Europy, nie mówiąc już o producentach spoza unii.

Niewielkie podwyżki cen zanotowano w Belgii, choć rynek pozostaje w uśpieniu, a część firm ma spore problemy z powodu zatorów płatniczych i ma tak pozostać do jesieni.

Mimo w sumie niewielkiego wzrostu popytu w Hiszpanii tamtejszym producentom udało się podnieść ceny i ustabilizować je na poziomie o 20 euro wyższym niż poprzednio. Na kolejne podwyżki raczej się nie zanosi. Dystrybutorzy mają obecnie zapasy większe niż trzeba, nie ma więc trendu do kupowania stali, zwłaszcza w obliczu nadchodzących wakacji.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP