Evraz Group i Metalloinvest ostatecznymi nabywcami ISD

Evraz Group i Metalloinvest ostatecznymi nabywcami ISD
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatecznymi nabywcami pakietu kontrolnego ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu (ISD) będą rosyjskie Evraz Group i Metalloinvest - informuje w poniedziałek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło zbliżone do transakcji.

Związek Przemysłowy Donbasu, największy koncern metalurgiczny na Ukrainie, ogłosił w piątek, że grupa inwestorów z Rosji z Aleksandrem Katuninem, byłym współwłaścicielem Evrazholdingu, a obecnie współwłaścicielem szwajcarskiego Carbofer General Trading, kupiła 50 proc. udziałów plus dwie akcje w koncernie.

Reszta udziałów - 49,9 proc. - pozostanie w rękach ukraińskiego miliardera Serhija Taruty i jego wspólnika Ołeha Mkrtczana.

Według "Kommiersanta", beneficjentami transakcji są Evraz Group i Metalloinvest. Oba te koncerny metalurgiczne należą do powiązanych z Kremlem oligarchów: pierwszy - do Romana Abramowicza, a drugi do Aliszera Usmanowa. Oba w przeszłości prowadziły już rozmowy w sprawie przejęcia ISD: Evraz Group - w 2007 roku, zaś Metalloinvest - w 2008 roku.

Wartości transakcji nie podano. Cytowany przez rosyjską gazetę analityk Dmitrij Smolin szacuje ją na 2-2,5 mld dolarów.

"Kommiersant" twierdzi, że do końca 2010 roku właścicieli mogą zmienić także pozostałe akcje Związku Przemysłowego Donbasu.

Dziennik podaje, iż negocjacje w tej sprawie sprzedaży ISD inwestorom z Rosji prowadzone były na najwyższym szczeblu, a ze strony rosyjskiej nadzorował je osobiście premier Władimir Putin.

Z kolei "Wiedomosti" podkreślają, że transakcja jest rezultatem uzgodnień premier Ukrainy Julii Tymoszenko z władzami Rosji i wielkim rosyjskim biznesem. "Tymoszenko potrzebuje ogromnych pieniędzy na kampanię wyborczą i wykorzystuje każdą okazję" - przytacza gazeta opinię ukraińskiego politologa Dymytro Ponamarczuka.

Dziennik zaznacza, że doradca Tymoszenko - Witalij Hajduk - sprzedał rosyjskim inwestorom cały swój pakiet akcji Związku Przemysłowego Donbasu.

Natomiast "Kommiersant" przywołuje ocenę Olgi Okuniewej z Deutsche Banku, której zdaniem transakcja jest korzystna dla Evraz Group - wzmocni obecność koncernu na Ukrainie. W 2007 roku Evraz Group przejął już kilka hut ukraińskiej grupy Priwat.

ISD ma też zakłady w Polsce i na Węgrzech. Jest m.in. właścicielem Huty Częstochowa, Stoczni Gdańsk oraz węgierskich zakładów hutniczych Dunaferr. Rzecznik ISD Polska Jacek Łęski zapewnił w zeszłym tygodniu, że transakcja "w żadnym stopniu nie dotyczy Stoczni Gdańskiej", która "jest wyłączona z rozmów dotyczących sprzedaży pakietu akcji ISD".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Evraz Group i Metalloinvest ostatecznymi nabywcami ISD

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!