Fabryka Broni "Łucznik" uczci 90-lecie aukcją replik legendarnego Visa

Fabryka Broni "Łucznik" uczci 90-lecie aukcją replik legendarnego Visa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fabryka Broni "Łucznik" organizuje internetową aukcję replik legendarnego polskiego pistoletu Vis. Licytacja ma być ukoronowaniem jubileuszu 90-lecia działalności radomskiego zakładu i 80-lecia zatwierdzenia pistoletu Vis do produkcji seryjnej.

Wyprodukowane w 2015 r. limitowane egzemplarze repliki historycznego przedwojennego pistoletu Vis wz. 35 będzie można zarezerwować podczas licytacji, która rozpocznie się 26 kwietnia i potrwa do 10 maja. Na aukcję wystawionych zostanie 20 egzemplarzy broni. Cena wywoławcza jednego modelu to 8 tys. zł.

Jak poinformowała Małgorzata Kusio z działu marketingu "Łucznika", aby wziąć udział w licytacji trzeba m.in. wypełnić formularz rejestracyjny zamieszczony na stronie internetowej aukcji www.aukcjavis.pl oraz załączyć kilka dokumentów, np. skan ważnego pozwolenia na broń palną.

Pięćdziesiąt sztuk replik przedwojennych pistoletów wyprodukowano w 2015 r. z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 90-lecia działalności Fabryki Broni "Łucznik" oraz 80-lecia zatwierdzenia pistoletu Vis do produkcji seryjnej. W ramach jubileuszowych obchodów w 2015 r. radomska fabryka zorganizowała także m.in. dzień otwarty, podczas którego wszyscy chętni mogli zwiedzać zakład. Odbyły się także jubileuszowe konkursy, piknik strzelecki i turniej piłkarski.

Pistolet Vis wz. 35 to konstrukcja Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Jest bronią osobistą służącą do samoobrony i walki na krótkich odległościach do 50 m. Według fachowców jest to jeden z najlepszych wyprodukowanych do tej pory pistoletów wojskowych.

Vis był bronią oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano blisko 50 tys. sztuk tego rodzaju pistoletów. Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 produkcję kontynuowano, ale były to pistolety w uproszczonej wersji i gorszej jakości.

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu powstała w 2000 r. Spółka kontynuuje tradycje fabryki broni istniejącej w Radomiu od 1925 r. Jest głównym producentem i dostawcą broni dla polskich Sił Zbrojnych oraz resortu spraw wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny. Roczne przychody Fabryki Broni kształtują się na poziomie około 60 mln zł.

Najnowszą konstrukcją radomskiego "Łucznika" jest nowatorski karabin szturmowy kalibru 5,56 mm wchodzący w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Pierwsza partia karabinków ma trafić w maju do batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Projekt MSBS opracowali konstruktorzy z Radomia i Wojskowej Akademii Technicznej.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fabryka Broni "Łucznik" uczci 90-lecie aukcją replik legendarnego Visa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!