Fiasko negocjacji w sprawie prywatyzacji Premy

Fiasko negocjacji w sprawie prywatyzacji Premy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konsorcjum firm Effector i Effect Glass podjęło decyzję o wycofaniu się z zakupu akcji kieleckiej Premy od skarbu państwa. O swojej decyzji niedoszły inwestor poinformował PAP w piątek wieczorem. Informację potwierdziła PAP rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa.

Jak poinformowało w piątek wieczorem PAP konsorcjum, "przedłużający się proces prywatyzacji Centrum Produkcyjnego Prema S.A. doprowadził do eskalacji konfliktów w spółce, a w szczególności do podziału i skłócenia załogi oraz otwartego sporu z zarządem".

Niedoszły inwestor zwraca uwagę także na zapowiedzianą na poniedziałek przez NSZZ Solidarność regionu świętokrzyskiego pikietę przed siedzibą Premy.

"Wobec zaistniałej sytuacji konsorcjum Effector i Effect Glass podjęło decyzję o wycofaniu się z zakupu akcji kieleckiej Premy" - napisano w oświadczeniu.

Informację o wycofaniu się inwestora potwierdziła PAP rzeczniczka resortu skarbu Katarzyna Kozłowska.

Konflikt między związkami a prezesem Premy narastał od początku stycznia. W poniedziałek prezes Premy zabronił pracownikom opuszczenia budynku firmy. Zażądał, by poddali się kontroli trzeźwości. Wezwano policję, która potwierdziła, że wszyscy - 96 osób - są trzeźwi.

Reakcją Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" było ogłoszenie pogotowia protestacyjnego w województwie. "Oczekujemy odwołania prezesa ze stanowiska. Załoga jest szykanowana, ludzie są na pograniczu wytrzymałości - powiedział w czwartek wiceprzewodniczący zakładowej "S" Sławomir Barwiński. Sprawy konfliktu nie skomentował PAP prezes Premy.

W piątkowym oświadczeniu niedoszły inwestor napisał, że "narastający konflikt wewnątrz Premy nie mógł pozostać bez wpływu na sfinalizowanie zakupu akcji firmy".

Jak wyjaśnił pełnomocnik konsorcjum Effector i Effect Glass Tomasz Gajos, "celem było przejęcie przedsiębiorstwa, a następnie konsekwentne realizowanie rozwoju rynkowego i produktowego Premy, nie zaś udział w jej wewnętrznych konfliktach". "W tych okolicznościach decyzja, którą podjęliśmy, jest w pełni uzasadniona" - dodał Gajos.

Centrum Produkcyjne Pneumatyki Prema jest największym polskim producentem pneumatyki siłowej i sterującej, mającej zastosowanie przy mechanizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych.

W listopadzie ubiegłego roku Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło konsorcjum firm Effector S.A. z Włoszczowy i Effect Glass S.A. z Kielc do negocjacji wyłącznych przy prywatyzacji Premy. Od tego czasu resort kilka razy wydłużał wyłączność negocjacyjną. Według ostatniej informacji miała ona potrwać do wtorku, 19 lutego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fiasko negocjacji w sprawie prywatyzacji Premy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!