PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Frost & Sullivan: chudsza armia, mniejsze ambicje

Autor: wnp.pl (PS)
30-08-2013 10:09
Frost & Sullivan: chudsza armia, mniejsze ambicje
Fot. PTWP

Nadchodząca 21 edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) odbędzie się w znaczniej mniej optymistycznej atmosferze, niż przewidywano jeszcze pół roku temu.

Bieżąca rzeczywistość ekonomiczna bezlitośnie weryfikuje zapowiedzi z tzw. drugiego expose premiera oraz grudniowe plany modernizacyjne polskiej armii, oceniane wówczas na 139,9 mld zł - stwierdza Dominik Kimla, z firmy doradczej Frost & Sullivan.
Mimo że przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej wciąż prezentują urzędowy optymizm, to w świetle niezależnych prognoz, środki dostępne na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP w ciągu następnej dekady będą dużo skromniejsze. Zamiast 139,9 mld zł, będzie to niespełna 100 mld zł i tylko pod warunkiem, że MON będzie w stanie efektywnie wydatkować otrzymane pieniądze.

Jednocześnie postępuje też demontaż fundamentów ustawy o modernizacji technicznej SZ RP. Jego podstawą jest zawieszenie ustawowego wskaźnika 1,95 proc. PKB, przeznaczanego na finansowanie potrzeb obronnych RP.

Wspomniany wskaźnik miał być kotwicą zapewniającą stabilne i wieloletnie ramy dla planowania oraz finansowania złożonego procesu modernizacji technicznej armii. Obecna jego relatywizacja stanowi jedno z największych zagrożeń dla tego procesu od czasu uchwalenia ustawy w 2001 r. - podkreśla eksport.

Według niego, w niedalekiej przyszłości możemy oczekiwać kolejnych kryzysów finansowych związanych np. z brakiem płynności ZUS czy postępującym starzeniem się społeczeństwa i ponownej presji na MON w celu ratowania budżetu.

Dotychczasowe cięcia, przeprowadzone w latach 2008, 2009 i 2013, uszczupliły budżet MON o ponad 8 mld PLN. Odbiło się to bezpośrednio na tempie i skali procesu modernizacji technicznej, potencjale bojowym armii oraz kondycji finansowej polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Ponadto nadal brakuje decyzji dotyczących konsolidacji sektora zbrojeniowego, a "Program wspierania rozwoju przemysłu obronnego w latach 2013 - 2020" może w ogóle nie zostać w tym roku przyjęty, ocenia autor analizy.

Paradoksem jest też fakt, że po ponad dziesięciu latach od rozpoczęcia procesu konsolidacji zbrojeniówki, wciąż nie ma jasnej koncepcji docelowego kształtu polskiego sektora zbrojeniowego, choć postępująca liberalizacja europejskiego rynku zbrojeniowego oraz szybko zachodzące zmiany na globalnym rynku broni zwiększają presję konkurencyjną na rodzime przedsiębiorstwa.

- Brak zdecydowanych działań w tym zakresie musi zastanawiać tym bardziej, że najbliższy szczyt Rady UE będzie analizował propozycje Komisji Europejskiej dotyczące zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu obronnego oraz zwiększanie współpracy badawczo-rozwojowej w tym zakresie - podkreśla Dominik Kimla.

W rezultacie zamiast zapowiadanego boomu inwestycyjnego, napędzanego inwestycjami zbrojeniowymi, powoli zaczyna umykać nam jedna z ostatnich szans na przyśpieszenie procesu modernizacji zarówno Sił Zbrojnych RP, jak i polskiego sektora zbrojeniowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP