Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fundusz MARS: celem inwestor dla całej grupy

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
24-03-2014 12:21 |  aktualizacja: 24-03-2014 12:56
Fundusz MARS: celem inwestor dla całej grupy
Fot. PTWP

Plan na ten rok zakłada, że zarówno cała grupa MARS Shipyards & Offshore, jak i wszystkie podmioty wchodzące w skład grupy, mają być rentowne na poziomie operacyjnym - mówi w rozmowie z wnp.pl Piotr Słupski, prezes funduszu MARS TFI.

Czy w przemyśle stoczniowym kwestie polityczne zostały ostatecznie oddzielone od kwestii ekonomicznych? Inaczej mówiąc czy podejmowane decyzje opierają się wyłącznie na rachunku ekonomicznym?
- Z mojej perspektywy, jako osoby zarządzającej funduszem MARS FIZ, w ramach którego działa grupa MARS Shipyards & Offshore, obejmująca stocznie specjalizujące się w budowie i remontach statków oraz firmy produkujące konstrukcje stalowe dla szeroko pojętego sektora offshore, energetyki i petrochemii, znaczenie ma wyłącznie rachunek ekonomiczny, traktowany dwojako: jako marża na projekcie i jego efektywność oraz realizacja celów i założeń wynikających ze średnio- i długoterminowych planów rozwojowych i inwestycyjnych, gdzie stopa zwrotu jest w zasadzie jedynym kryterium oceny. Nie legitymizujemy naszych działań jakimikolwiek innymi aspektami, w rodzaju presji politycznej lub czynników ogólnospołecznych.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nasza działalność ma istotne znaczenie i może promieniować na takie kwestie jak zatrudnienie czy wartość dodana dla PKB. Te wskaźniki nie są nam całkowicie obojętne, ale nie stanowią one o ocenie projektów, które realizujemy.

Które stocznie z tych, w których MARS posiada udziały, generują obecnie zysk na poziomie operacyjnym?

- Nasza grupa na dzień dzisiejszy liczy cztery zakłady, co jest wynikiem pewnej ewolucji. Pierwotnie przejęliśmy od Skarbu Państwa udziały trzech stoczni remontowych: Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, Stoczni Gryfia w Szczecinie oraz Nauty w Gdyni. Zakłady w Świnoujściu i Szczecinie skonsolidowaliśmy w jeden podmiot, a z drugiej strony zakupiliśmy większościowe pakiety udziałów w spółkach Energomontaż-Północ Gdynia i Energop.

Te dwie ostatnie spółki koncentrują swoją aktywność przede wszystkim w obszarze konstrukcji stalowych dla sektora offshore i energetyki. Zaczynaliśmy działalności pod koniec 2010 roku z przychodami rzędu 340-350 mln zł. W roku 2012 przychody wzrosły do 560 mln zł, a rok 2013 to wzrost z perspektywy całej grupy o kolejne kilka milionów złotych.

Nasza działalność jako grupy jest efektywna na każdym poziomie, natomiast jeśli chodzi o szczególną wartość dodaną i najwyższą rentowność, to charakteryzuje się nią Stocznia Remontowa Nauta. Zarówno jej przychody, wynik ze sprzedaży i wynik netto za ubiegły rok będzie dobry, a na tle branży nawet bardzo dobry. Podobnie w przypadku spółki Energop.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP