Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz napędza segment rur

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
29-11-2012 14:22
Gaz napędza segment rur

Dla Izostalu rok 2012 to przede wszystkim dostawy na rynek krajowy, głównie w infrastrukturę gazową, choć w drugiej połowie roku firma zrealizowała duży kontrakt na rury wiertnicze dla PGNiG.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Miliardowe inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej budzą nadzieję na wzrost popytu w segmencie rur bez szwu. Trwa budowa gazociągów o łącznej długości 1000 km, a inwestycje w tworzenie kolejnych sieci o takiej długości mają ruszyć w przyszłym roku. Dla firm z segmentu rur bez szwu to okazja do sporego wzrostu obrotów.

Produkcja i zużycie jawne rur bez szwu w Polsce rosną do 2009 roku, kiedy nastąpiło załamanie rynku. Produkcja ucierpiała wówczas niezbyt mocno, ale kilkudziesięcioprocentowy spadek jawnego zużycia spowodował mocny spadek importu.
W roku 2009 wyprodukowano w Polsce 150,8 tys. ton rur bez szwu, rok później już 158,2 tys. ton, a w roku 2011 na koniec listopada wielkość produkcji przekroczyła 165 tys. ton. Jawne zużycie w tym samym czasie wzrosło ze 186 tys. ton do 216,9 tys. ton.

Mimo spowolnienia gospodarczego firmy branży stalowej spodziewają się utrzymania wielkości rynku rur bez szwu na poziomie ubiegłego roku. Branżę ratuje rządowy program rozbudowy infrastruktury przesyłowej.

Rząd zapowiada inwestycje w infrastrukturę gazową za co najmniej 18 miliardów złotych. Inwestycje o wartości 9,9 mld złotych już trwają. Obok terminala LNG i zwiększenia pojemności magazynów gazu obejmują one budowę sieci gazociągów przesyłowych o łącznej długości 1000 km. Kolejne inwestycje o łącznej wartości 8,9 mld złotych, planowane w drugim etapie rozbudowy infrastruktury, to m.in. następne gazociągi o długości 1330 km.

Dla wielu dystrybutorów stali te plany stanowią coraz stabilniejszą odskocznię od kłopotów w innych sektorach gospodarki. Jacek Rożek, wiceprezes i współwłaściciel firmy Bowim przyznaje, że dobre perspektywy rynku rur pozwalają zredukować straty wywoływane mniejszym zapotrzebowaniem na stal w budownictwie.

- Segment rynku gazowego jest dla Bowimu bardzo istotną dziedziną dywersyfikacji produktowej pieczołowicie rozwijaną od wielu lat. Udział w tym segmencie rynku stale nam rośnie i dalej mamy zamiar kontynuować ten pozytywny trend – mówi Jacek Rożek. Sprzedaż rur od 2010 roku rośnie o 10 proc. rocznie.

Rozbudowa infrastruktury gazowej stała się także mocnym bodźcem do rozwoju dla grupy Stalprofilu. - Nasza działalność łączy się z dwoma segmentami: stalowo - konstrukcyjnym i gazowo – rurowo – wykonawczy. Znaczenie tego drugiego segmentu wyraźnie ostatnio wzrosło - mówi Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu. Pierwszy segment reprezentują Stalprofil i Kolb, a drugi Izostal i ZRUG. Te dwie ostatnie firmy są już mocno zaangażowane w prowadzone przez gazownictwo inwestycje.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP