Gdańska stocznia uratowana?

Gdańska stocznia uratowana?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek w Brukseli, po spotkaniu z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem, komisarz ds. konkurencji UE Neelie Kroes złoży deklarację ws. polskich stoczni. Jak dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM, Stocznia Gdańska najprawdopodobniej zostanie uratowana.

Z wstępnych informacji rozgłośni RMF FM wynika, że zakład nie będzie musiał zwracać wielomiliardowej pomocy publicznej, bowiem jego plany restrukturyzacji zostały zaakceptowane przez unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

"Po spotkaniu z Aleksandrem Gradem komisarz Kroes złoży deklarację w sprawie stoczni gdańskiej oraz stoczni w Gdyni i Szczecinie" - powiedział PAP rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd.

W czwartek zostały podpisane umowy warunkowe sprzedaży części majątku stoczni Gdynia i Szczecin z firmą Stichting Particulier Fonds Greenrights, działającą w imieniu spółki United International Trust N.V. Wymagają one jeszcze zgody MSWiA, a także pozwoleń dotyczących prawa pierwszeństwa i pierwokupu.

Licytacja na części majątku stoczni Gdynia odbyła się 13 i 14 maja. W 31 przetargach wylicytowano 25 części majątku tego zakładu. Z kolei licytację na majątek stoczni Szczecin przeprowadzono 15 i 16 maja. W ramach 11 przetargów sprzedano 10 części majątku tego zakładu. Przetarg na sprzedaż najważniejszych aktywów obu stoczni wygrała firma Stichting Particulier Fonds Greenrights, działająca w imieniu spółki United International Trust N.V.

Polska miała czas do 6 czerwca na przesłanie informacji na temat sprzedaży stoczni. W czwartek resort skarbu podał, że "minister skarbu Aleksander Grad poinformował Komisję Europejską, że wszelkie czynności dotyczące sprzedaży aktywów zostały przeprowadzone zgodnie z ustaleniami z Komisją i zwrócił się do niej o wyznaczenie terminu zamknięcia procesu kompensacji prowadzonego zgodnie ze specustawą stoczniową".

Resort skarbu czeka ponadto na ocenę KE w sprawie planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk. Komisja miała uwagi do tej części programu, które dotyczyły finansowania przyszłych inwestycji, w tym produkcji wież dla elektrowni wiatrowych. Jeśli Bruksela odrzuci program restrukturyzacji, to Stoczni Gdańsk grozi bankructwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gdańska stocznia uratowana?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!