Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Goiński, Solidarność ArcelorMittal Poland: szantażują nas, że przeniosą produkcję za granicę

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
29-03-2011 10:58
Goiński, Solidarność ArcelorMittal Poland: szantażują nas, że przeniosą produkcję za granicę

Niby dlaczego mamy pracować za jedną czwartą tego, co otrzymują pracownicy państw starej Unii?! - zastanawia się w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland.

Co pan sądzi o obecnej sytuacji w ArcelorMittal Poland?
- Trudno o jednoznaczną odpowiedź. W krakowskim oddziale spółki uruchomiono po remoncie wielki piec. To oznacza, że część surowcowa krakowskiej huty będzie nadal funkcjonować. Z kolei dla pracowników jest to gwarancja pracy.

Z drugiej strony jednak - nie wiadomo, czy w dąbrowskim oddziale będzie pracować jeden piec, czy może dwa. Według zarządu obecna sytuacja rynkowa powoduje, że nie ma obłożenia na pracę trzech pieców.

Rynek hutniczy ożywił się, popyt jest wprawdzie lepszy niż w ubiegłym roku, ale do koniunktury na stal jeszcze daleko. Warunkiem jest pozyskanie nowych rynków zbytu. Na chwilę obecną nie mamy zatem odpowiedzi na pytanie, ile pieców będzie pracować w spółce.

Pakiet klimatyczny też będzie miał znaczenie dla przyszłej produkcji?

- Na sytuację spółki niewątpliwie będą mieć wpływ uwarunkowana pakietu klimatycznego. Pakiet budzi wiele obaw w sektorze stalowym.

Komisja Europejska przyjęła ścieżkę obniżania unijnych emisji dwutlenku węgla o 80 proc. w 2050 roku. Potwierdziła cel redukcji emisji do 2020 roku o 20 procent, nie wykluczając jednak, że może to być nawet 25 proc., jeśli kraje poprawią wydajność energetyczną i zwiększą udział energii odnawialnej.

Hutom będzie trudno sprostać tym wyzwaniom, zważywszy choćby na rosnące wciąż ceny energii.

Jak to się ma do konkurencyjności zakładów ulokowanych w Polsce?

- Według zarządu polskie huty mają wciąż za wysokie koszty produkcji w porównaniu do innych krajów.

Mamy więc dochodzić do wskaźników, ale bez zwiększania kosztów. Czyli - tym samym bez podwyżek wynagrodzeń. W przeciwnym razie będziemy niekonkurencyjni dla Unii Europejskiej. To jest jakiś absurd!

Moim zdaniem, jeśli chce się nas stawiać na szali z innymi hutami, musimy się porównywać we wszystkich obszarach, szczególnie społecznych.

Koszty pracy w Polsce są trzy razy niższe niż w krajach Europy Zachodniej. Jeśli zatem ma być taka sama wydajność - która i tak jest już w Polsce wyższa - powinna być adekwatna zapłata za pracę.

Polska nie może być niewolnikiem Unii. Niby dlaczego mamy pracować za jedną czwartą tego, co otrzymują pracownicy w państwach starej Unii?

W hucie brakuje pracowników, także na kluczowych stanowiskach. Z drugiej strony pracujemy lepiej i taniej. Osiągamy porównywalne, a nawet lepsze wyniki niż w krajach unijnych.

W tej sytuacji wydaje się oczywiste, że powinno wzrosnąć wynagrodzenie. Zarząd argumentuje, że przez wzrost kosztów staniemy się niekonkurencyjni, a wtedy istnieje groźba, że inwestycje mogą zostać przeniesione poza granice Polski. Według mnie to jest szantaż.

Na jakich zadaniach koncentrować się będzie związek w najbliższym czasie?

- Będziemy walczyć o zachowanie miejsc pracy i wzrost zarobków, które od czasu prywatyzacji spółki niewiele się zmieniły.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP