Grad bez porozumienia ze stoczniowcami Gdańska

Grad bez porozumienia ze stoczniowcami Gdańska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Osobny plan restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk zostanie przygotowany - i wysłany do Brukseli - dopiero w przypadku negatywnej decyzji Komisji Europejskiej ws. wspólnego programu dla zakładu w Gdyni i Gdańsku - zapowiada resort skarbu po spotkaniu ministra Grada ze związkowcami z Gdańska.

W środę odbyło się zapowiadane od kilkunastu dni spotkanie ministra skarbu Aleksandra Grada ze związkowcami ze stoczni Gdańsk. W rozmowach uczestniczył również wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

- Obie strony wyjaśniły sobie wątpliwości dotyczące planu restrukturyzacji dla stoczni w Gdyni i Gdańsku. Stoczniowcy nie negują wspólnego programu. Zależy im tylko na tym, aby w gdańskiej stoczni były prowadzone poważne inwestycje. Wysłany 12 września do Brukseli program daje taką gwarancję - relacjonował rzecznik resortu Maciej Wewiór.

Zdaniem rzecznika MSP, resort porozumiał się z KE, że wyśle odrębny plan restrukturyzacji dla zakładu w Gdańsku w przypadku negatywnej decyzji KE w sprawie programu dla gdańskiej i gdyńskiej stoczni.

- Usłyszeliśmy od ministra skarbu, że nie otrzymał od unijnej komisarz ds. konkurencji żadnej oficjalnej informacji, jakoby miał przesłać do Brukseli odrębny plan dla stoczni Gdańsk - powiedział z kolei przewodniczący "Solidarności" stoczni Gdańsk Roman Gałęzewski.

- Naszym zdaniem, wysłany 12 września program oznacza za kilka lat likwidację gdańskiej stoczni. Plan ten nie zabezpiecza ciągłości produkcji statków w Gdańsku - dodał związkowiec.

W ubiegłym tygodniu komisarz Kroes zapowiedziała, że zaproponuje Komisji Europejskiej podjęcie negatywnej decyzji w sprawie polskich stoczni. Natomiast związkowcy z Gdańska zorganizowali w Brukseli manifestację, w czasie której wzywali Komisję Europejską do odrzucenia planów wobec swej stoczni

12 września resort skarbu przesłał KE plany restrukturyzacji stoczni. ISD Polska proponuje połączenie zakładów w Gdańsku i Gdyni. Konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice chce kupić stocznię Szczecin.

Jeśli Komisja Europejska ich nie zaakceptuje, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a to może oznaczać ich bankructwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grad bez porozumienia ze stoczniowcami Gdańska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!