PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Kęty podsumowuje półrocze

Autor: WNP.PL (PIM)
03-08-2017 11:39
Grupa Kęty podsumowuje półrocze
Fot. mat. pras.

Grupa Kęty w pierwszym półroczu zwiększyła przychody niemal o jedną piątą. Zanotowano kilkuprocentowe wzrosty zysków operacyjnego i EBITDA, ale na poziomie netto zanotowano stratę.

W pierwszej połowie tego roku przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 1,266 mld zł, wzrost o ok. 18 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Według zarządu to  przede wszystkim wynik wzrostu wolumenu sprzedaży w głównych segmentach działalności Grupy Kapitałowej oraz wyższych cen aluminium na rynkach światowych (wzrost o ok. 20 proc.). Głównym czynnikiem „wspierającym” przychody był kolejny rok z rzędu dynamicznie rosnący eksport (wzrost o 21 proc.), jednak również rynek krajowy zanotował bardzo dobry wynik rosnąć o ok. 13 proc.
Wysoki poziom sprzedaży pozwolił efektywnie wykorzystać moce produkcyjne, co pozwoliło na utrzymanie wysokiego poziomu marży na działalności operacyjnej gdyż koszty stałe rozłożyły się na większy wolumen sprzedanych produktów. W efekcie skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej wzrósł do 151,2 mln zł (wzrost o 7 proc.) a zysk EBITDA (wynik operacyjny z uwzględnieniem amortyzacji) wzrósł do 210,5 mln zł (wzrost o 9 proc.). Skonsolidowany zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 119,5 mln zł (spadek o 17 proc.).

Według zarządu spółki czynnikiem który miał znaczący wpływ na niższy zysk netto było rozpoznanie w 2016 roku aktywa na podatek z tytułu działalności w strefie ekonomicznej, które powiększyło wynik o ok. 25 mln zł. W 2017 roku nie zawiązywano dodatkowego aktywa, stąd istotna różnica w zysku netto.

Ze względu na znaczący wzrost sprzedaży oraz rozpoczęcie działalności operacyjnej w spółce Alupol Films (zwiększone zapotrzebowanie na kapitał pracujący), skonsolidowane przepływy z działalności operacyjnej wyniosły 96,7 mln zł i były one niższe o ok 40 proc. od wartości osiągniętej w roku poprzedniego. Zarząd zakłada stabilizację strumienia gotówki w drugiej połowie roku, co oznacza, iż była to sytuacja przejściowa i nie wpłynie ona na dalszą politykę finansowania przyszłego rozwoju.

Segment Wyrobów Wyciskanych odnotował wzrost o 15 proc. w ujęciu ilościowym (z poziomu 31,7 tys. ton w pierwszej połowie 2016 do 36,6 tys. ton w pierwszej połowie bieżącego roku). Wartość sprzedaży wyniosła 571 mln zł, przy czym sprzedaż krajowa wzrosła o 24 proc., a eksport aż o 70 proc.  osiągając aż 46 proc.  udział w całkowitej sprzedaży segmentu.

NA GIEŁDZIE

Grupa KĘTY SA [KTY]

kurs:

367.50 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 720 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

713 943 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP