H. Wirth, KGHM: wiemy, jak radzić sobie za granicą

H. Wirth, KGHM: wiemy, jak radzić sobie za granicą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Chcemy, by think tank "Poland, Go Global!" był platformą, na której polscy przedsiębiorcy dzielą się doświadczeniami i pomagają sobie nawzajem rozwiązywać realne problemy na drodze ekspansji zagranicznej - mówi w rozmowie z wnp.pl Herbert Wirth, prezes KGHM.

Firma globalna to taka, która nie tylko sprzedaje surowce i półprodukty, ale rozwija swe kompetencje, aktywizuje badania naukowe.
Na czym koncentruje się KGHM?


- Pomagamy w rozwoju nauki i przemysłu metali nieżelaznych w Polsce. W grudniu zeszłego roku nasza spółka zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju porozumienie o wspólnym przedsięwzięciu, polegającym właśnie na wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych.

Dokument przewiduje m.in. ogłoszenie konkursu na realizację badań naukowych, dotyczących łańcucha wartości surowców mineralnych zawierających metale bazowe - jak miedź, cynk czy ołów, ale również metale towarzyszące, czyli krytyczne - strategiczne dla gospodarki. Idzie o rozpoznanie i eksploatację złóż, procesy przeróbki rud, metalurgię, przetwórstwo metali, nowe materiały, aż po recyklingu i tworzenia zaawansowanych technologicznie produktów - z uwzględnieniem metali krytycznych i zagadnień substytucji metali krytycznych w niektórych wyrobach.

To wszystko?

- Oczywiście, nie. Przykłady można mnożyć. W naszej grupie kapitałowej trwają m.in. prace nad centrami kompetencji (Centra Usług Wspólnych). Jednym z nich ma być Centrum Wiedzy, które - dzięki połączeniu specjalistycznej wiedzy i umiejętności, nowoczesnej infrastruktury technicznej, ponad czterdziestoletniego naukowego i praktycznego doświadczenia oraz tworzenia i wprowadzania innowacyjnych, adekwatnych do potrzeb spółki i rynku, rozwiązań - stymulować będzie badania i rozwój KGHM Polska Miedź i podmiotów z grupy, w tym zagranicznych.

Na arenie międzynarodowej KGHM uczestniczy w pracach związanych z powołaniem Europejskiego Węzła Wiedzy i Innowacji (w dziedzinie surowców). Katalizatorem procesów w KIC (z ang. Knowledge and Innovation Communities) ma być przedsiębiorczość innowacyjna, czyli taka, która potrafi - w krótkim czasie i przy ograniczonych zasobach - komercjalizować wyniki badań lub taka, która zorganizuje model biznesu, wykorzystując nowoczesne, przełomowe technologie.

KGHM jest aktywna nie tylko w środowisku naukowym. Przedsięwzięcie nazwane "Poland, Go Global!" stało się na polskim gruncie zupełnie nowatorskie. Czy zdecydował tylko patriotyzm, poczucie przewodnictwa, prekursorstwa?

- Przypomnę, że wspólnie z polskim wydawcą Harvard Business Review byliśmy prekursorami tworzenia platformy wymiany wiedzy dla polskich firm, decydujących się na aktywność za granicą. Nie zapominajmy jednak, że mamy już dziś wśród naszych przedsiębiorstw liczną grupę firm działających globalnie i odnoszących sukcesy. Inicjatywa KGHM nie ma na celu nauczania innych. Chcemy, by think tank "Poland, Go Global!" był platformą, na której polscy przedsiębiorcy dzielą się doświadczeniami i pomagają sobie nawzajem rozwiązywać realne problemy na drodze ekspansji zagranicznej.

To przedsięwzięcie kierujemy zresztą nie tylko do biznesu. Zależy nam na aktywnym uczestnictwie naukowców i przedstawicieli władz. Taka współpraca buduje siłę i konkurencyjność polskiej gospodarki, a aspekt patriotyczny jest tutaj nie do przecenienia.

Herbert Wirth będzie jednym z panelistów sesji "Zarządzanie. Firma na globalnym rynku", która odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: H. Wirth, KGHM: wiemy, jak radzić sobie za granicą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!