Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hausner i Steinhoff: nie wykorzystujemy naszego potencjału surowcowego

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
10-03-2015 13:56
Hausner i Steinhoff: nie wykorzystujemy naszego potencjału surowcowego
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Polska nie ma polityki surowcowej, a bardzo jej potrzebuje - twierdzą byli wicepremierzy prof. Jerzy Hausner i Janusz Steinhoff, prezentując raport na ten temat. - Chcemy wywołać refleksję i debatę - deklaruje prof. Jerzy Hausner.

Zdaniem autorów raportu jeśli chodzi o politykę surowcową państwa, Polsce brakuje praktycznie wszystkiego - nie mamy strategii, ani nawet otoczenia instytucjonalnego, które mogłoby ją realizować. - W naszym państwie najczęściej myślimy obecnie o taktyce i staramy się ją dopasować do nieistniejącej strategii - ocenia Janusz Steinhoff. Efekty braku strategicznego podejścia widać - zdanie autorów raportu przykładem jest obecna sytuacja górnictwa. - Dwa, trzy lata temu skończył się cykl boomu surowcowego, a my przespaliśmy ten okres - twierdzi prof. Janusz Hausner.
Po nam w ogóle polityka surowcowa? Zdaniem Jerzego Hausnera jej brak może powodować stopniową utratę konkurencyjności przez polską gospodarkę, osłabienie bezpieczeństwa ekonomicznego i ograniczenie możliwości sprowadzania nowoczesnych technologii opartych na tzw. surowcach krytycznych. Profesor podkreśla, że w okresie spadających cen surowców wiele krajów nasila praktyki interwencjonistyczne. - Odpowiedzią na cudzy nacjonalizm surowcowy nie powinien być jednak nasz własny - twierdzi Jerzy Hausner. Autorzy raportu podkreślają, że państwo nie musi być bezpośrednim, a zwłaszcza dominującym właścicielem i inwestorem, aby prowadzić politykę publiczną. Nie znaczy to, że nie ma do odegrania żadnej roli - powinno wziąć na siebie rolę regulatora, tworzyć przejrzyste, przyjazne i stabilne prawo, wreszcie przeznaczyć większe środki na badanie potencjału surowcowego kraju. - Od 30 lat nie prowadzi się w Polsce systematycznych prac geologicznych - narzekał prof. Jerzy Hausner.

Co rekomendują autorzy raportu? Przede wszystkim stworzenie niejako podstawy prawnej pod politykę surowcową - dlatego ich zdaniem rząd powinien przyjąć wieloletni program polityki surowcowej. - Ten program powinien zawierać ustalenia dotyczące wieloletniego finansowania rozpoznania i ochrony najwartościowszych złóż surowców mineralnych z budżetu państwa - czytamy w raporcie. Autorzy postulują również opracowanie nowego prawa geologicznego i górniczego, tym razem w formie kodeksu, co utrudniałoby jego późniejsze częste nowelizacje. Kolejnym wyzwaniem jest stabilność przepisów. - Konieczna jest systemowa i trwała regulacja podatkowa w odniesieniu do wydobycia kopalin - brzmi kolejna rekomendacja, a zdaniem Janusza Steinhoffa musiałoby to oznaczać wycofanie niektórych dotychczasowych regulacji - np. podatku od wydobycia miedzi i srebra. - Wprowadzając ten podatek, państwo utraciło wiarygodność - twierdzi Janusz Steinhoff, dodając, że kolejne proponowane przez rząd rozwiązania np. ustawa o podatku od wydobycia węglowodorów - nie są wcale lepsze. - W marcu 2014 roku Ministerstwo Finansów podało do publicznej wiadomości, że przychody budżetu państwa z tytułu podatku od wydobycia węglowodorów w latach 2020-29 wyniosą 10-16 mld zł. Zapewne jest to pierwszy przypadek na świecie liczenia przychodów od nieodkrytych jeszcze złóż - konstatują autorzy raportu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP