Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

HIPH: limity CO2 to problem gospodarczy

Autor: wnp.pll (Renata Dudała)
15-11-2007 11:07

Do końca tego roku powinny zapaść konkretne decyzje w sprawie limitów CO2. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) proponuje wariant rozdziału uprawnień emisyjnych w oparciu o skutki rynkowe.

- Jako reprezentant sektora przedstawiliśmy rządowi wszystkie możliwe argumenty za podjęciem działań innych niż formalne- podkreśla Romuald Talarek, prezes zarządu HIPH. - Sugerujemy by rząd rozdzielił uprawnienia emisyjne w oparciu o ocenę aktualnych możliwości ograniczenia emisji w ramach technik i technologii stosowanych w poszczególnych gałęziach przemysłu. Proponujemy też wariant rozdziału w oparciu o skutki rynkowe - hamujące lub wspierające rozwój krajowej gospodarki.
Zdaniem R. Talarka niezbędne jest powołanie międzyresortowego zespołu z udziałem przedstawicieli nauki i ekspertów branżowych, który dokonałby takiej oceny. Limity CO2 to problem gospodarczy i ekologiczny.

W opinii R. Talarka propozycja poprzedniego rządu w zakresie rozdziału uprawnień emisyjnych była łatwa do przeprowadzenia administracyjnie, ale szkodliwa -bo nie prorozwojowa - gospodarczo. Ilość uprawnień proponowana przez rząd, jako „średnia emisji z lat 2005 lub 2006 razy wskaźnik redukcji emisji” sytuuje sektor w realiach roku 2005, kiedy produkcja była o 23 proc. a zużycie stali aż o 30 proc. niższe od obecnie notowanych.

Sektor hutniczy obawia się, że nie uzyska właściwej ilości uprawnień. Obawa taka zaistniała po decyzji KE zmniejszającej Polsce, w stosunku do ilości wnioskowanej przez Rząd RP, o 26,7 proc. limit uprawnień emisyjnych na lata 2008-2012.

- W tym roku HIPH skierowała liczne pisma do resortów: środowiska, gospodarki, transportu, budownictwa, rozwoju regionalnego oraz premiera Kaczyńskiego uzasadniające nasze starania o przydział sektorowi uprawnień emisyjnych na poziomie 14 mln ton na rok- dodaje R. Talarek. - Nie zgadzamy się z propozycjami rządu, zmniejszającymi limity CO2 dla hut. Nie po to dokonywano restrukturyzacji, aby dziś karać huty, przyznając im niższy limit. W sytuacji, gdy dodatkowo trzeba będzie dokupić drogie uprawnienia emisyjne pojawia się pytanie - czy inwestowanie w hutnictwo w Polsce w ogóle ma sens.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP