PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

HIPH: polskie hutnictwo wciąż traci własny rynek

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
13-03-2015 13:59
HIPH: polskie hutnictwo wciąż traci własny rynek

Naliczanie podatku odwrócono 1 października, ale już od zapowiedzi tego kroku, a więc od czerwca obserwowaliśmy stopniowe wycofywanie się oszustów z rynku - mówi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej ubiegły rok był dobry jeżeli chodzi o wzrost zużycia jawnego stali. Niestety szybciej niż zużycie rośnie import, co wskazuje, że nasi producenci nie korzystają na poprawie sytuacji rynkowej. Zdaniem Stefana Dzienniaka, prezesa HIPH, to wynik pogarszającej się konkurencyjności polskiego hutnictwa, wynikającej z wyższych kosztów energii.

Produkcja stali surowej w ubiegłym roku sięgnęła 8,541 mln ton, co oznacza wzrost o 7,4 proc. w stosunku rok do roku. Zużycie jawne wyniosło 12,19 mln ton. - To rekord dwudziestopięciolecia, a przy okazji wyjście powyżej poprzednio rekordowego poziomu, osiągniętego w roku 2007 (było to 12,1 mln ton), a więc jeszcze przed kryzysem. W stosunku rok do roku uzyskaliśmy wzrost o 17 proc. Trzeba jednak pamiętać, że porównujemy do roku 2013, w którym duży wpływ na rynek miały jeszcze oszustwa w rozliczaniu VAT. Naliczanie podatku odwrócono 1 października, ale już od zapowiedzi tego kroku, a więc od czerwca obserwowaliśmy stopniowe wycofywanie się oszustów z rynku. Mimo to wpływ oszustw na wynik pierwszego półrocza, a więc i całego roku 2013 był jeszcze duży - mówi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej.
Eksport wyrobów stalowych w ubiegłym roku wyniósł 4,795 mln ton. W tym wypadku mamy spadek o 3 proc. Mocno wzrósł natomiast import, co niestety stanowi niezbyt dobrą wiadomość, zwłaszcza w zestawieniu z pozostającym na niskim poziomie wykorzystaniem mocy produkcyjnych rodzimego hutnictwa. Import sięgnął 8,98 mln ton, a więc był o o 12 proc. większy niż przed rokiem.

Polska od 2004 roku jest importerem stali netto i od tego czasu udział importowanej stali w zużyciu jawnym stale rośnie. W ubiegłym roku sięgnął 67 proc. Import stali netto w ubiegłym roku wyniósł 4,185 mln ton - to produkcja jednej dużej huty. Biorąc pod uwagę poszczególne segmenty najwięcej importowaliśmy wyrobów płaskich - 5,832 mln ton. Wyrobów długich przywieziono do Polski 2,103 mln ton, natomiast w wypadku rur 0,604 mln ton.

Zużycie jawne wyrobów płaskich wzrosło o 11 proc., sięgając 6,591 mln ton. W wypadku wyrobów długich, których zużycie sięgnęło 4,507 mln ton wzrost to nawet 33 proc. Trzeba jednak pamiętać, że ten segment był najbardziej zainfekowany oszustwami VAT, a więc jego wyniki w największym stopniu są zafałszowane. Jednoprocentowy wzrost zanotował natomiast segment rur, w którym zużycie jawne to 1,092 mln ton.

Ubiegły rok był niezły jeżeli chodzi o sytuację na rynku i poziom zużycia, ale martwi nas wzrost importu. To wskazuje, że na wzroście naszego rynku korzystają producenci zza granicy, często także spoza Unii Europejskiej. Spoza unii pochodziło 2,5 mln ton importowanej stali- mówi Stefan Dzienniak.

Producenci spoza Unii są mocno widoczni na czołowych miejscach wśród krajów, z których importujemy stal. Czołówka w wyrobach płaskich to: Niemcy, Słowacja, Ukraina, Rosja i Austria. Import z Ukrainy wzrósł o jedną piątą, dochodząc do 0,528 mln ton. Niewiele niższy, bo sięgający 19 proc., był wzrost importu z Rosji. Sprowadzono stamtąd 0,376 tys. ton.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP